Partnerzy serwisu:

Łódź traci ważne połączenia ze Szczecinem

Kasper Fiszer 26.11.2018 6,1k

Łódź traci ważne połączenia ze Szczecinem
Tablica kierunkowa pociągu IC "Włókniarz"fot. Kasper Fiszer
Od połowy grudnia nie będą kursować pociągi „Portowiec” i „Włókniarz” zapewniające skomunikowanie Łodzi z Poznaniem i Szczecinem. PKP Intercity tłumaczy ich odwołanie pracami remontowymi na linii nr 14 pomiędzy Łodzią a Zduńską Wolą. Przypomnijmy, że obecnie kursy te realizowane są przez Zgierz i Kutno, którędy omijają odcinek o mocno ograniczonej przepustowości.
Obecnie połączenie Łodzi ze Szczecinem zapewnia m.in. przelotowy pociąg InterCity „Portowiec”. Kursuje on w relacji Katowice – Szczecin Główny, a w Łodzi zatrzymuje się na dworcu Widzew. W ramach obecnej tzw. korekty kursuje on przez Zgierz i Kutno, wcześniej kierowano go remontowaną obecnie linią kolejową nr 14 przez Sieradz.

Pociąg został odwołany do 9 marca

Pociąg ten miał się pojawić także w rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie 9 grudnia. Istotnie zmieniono jednak jego relację: zamiast na Górnym Śląsku miał on rozpoczynać bieg w Warszawie. Z Łodzi miał on jechać przez Kalisz i Poznań Główny (z ominięciem Ostrowa Wielkopolskiego)., a dalej nietypową trasą przez Zbąszynek i Rzepin. Zachowano podobną do obecnej porę kursowania: odjazd z Łodzi-Widzewa w rocznym rozkładzie jazdy ustalono na 14:32.

Połączenie wystartuje jednak z co najmniej trzymiesięcznym opóźnieniem. Nie ujęto go bowiem w tzw. zamknięciowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać w połowie grudnia. – IC „Portowiec” w zastępczym rozkładzie jazdy został odwołany do 9 marca. Ma to związek z pracami PKP Polskie Linie Kolejowe na linii 14 – mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Przewoźnik nie zdecydował się więc np. na okrężną trasę z Warszawy przez Łódź i Kutno.

„Włókniarz” zamieni się w „Merkurego”

Co więcej, już za dwa tygodnie z łódzkiego rozkładu jazdy zniknie także poranny IC „Włókniarz” z Łodzi Fabrycznej do Szczecina Głównego (i powrotny kurs wieczorny). – Pociąg ten będzie kursował w skróconej relacji Poznań - Szczecin jako „Merkury”, co również wynika z prac torowych realizowanych przez PKP PLK na liniach 3 [Warszawa – Rzepin], 14 [Łódź Kaliska – Tuplice] i 351 [Poznań Główny – Szczecin Główny] – tłumaczy przedstawicielka PKP Intercity. Nie będzie przesiadkowej alternatywy dla wczesnoporannego kursu.

Przypomnijmy, że dla łódzkich pasażerów dużą stratą będzie także likwidacja nocnego połączenia kategorii TLK – „Pogoria”. Pociąg kursuje obecnie z Gdyni do Katowic, zapewniając dogodne połączenia nocne także m.in. z Bydgoszczą. Jest to jedno z dwóch nocnych połączeń obsługiwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony