Partnerzy serwisu:

Łódź: Rusza nowy pociąg do Gdyni – z Dworca Kaliskiego

Kasper Fiszer 19.08.2020 8,7k

Łódź: Rusza nowy pociąg do Gdyni – z Dworca Kaliskiego
Pociąg z Gdyni do Łodzifot. Kasper Fiszer
Za niespełna dwa tygodnie w rozkładzie jazdy pojawi się nowe połączenie z Łodzi do Gdyni. Pociąg będzie jechać niestandardową trasą przez Koluszki i Kutno, a w Bydgoszczy wagony przełączone zostaną do TLK „Kociewie” z Gorzowa Wielkopolskiego. Nowy kurs zostanie uruchomiony pomimo wzrostu liczby zakażonych koronawirusem.
Przed wakacjami Ministerstwo Infrastruktury wstępnie zapowiedziało uruchomienie nowego połączenia z Łodzi do Gdyni, zastrzegając przy tym, że start jego obsługi uzależniony jest m.in. od sytuacji epidemicznej w kraju. PKP Intercity potwierdziło, że pomimo notowanego w ostatnim czasie wzrostu liczby zarejestrowanych zachorowań na COVID-19 dodatkowy pociąg pojawi się niebawem w rozkładzie jazdy. Kurs zostanie zainaugurowany wraz ze zbliżającą się ogólnopolską korektą grafiku połączeń.

Uzupełnienie luki w rozkładzie jazdy

– Pociąg zostanie uruchomiony od 31 sierpnia z Gdyni i od 1 września z Łodzi – wskazuje zespół prasowy PKP Intercity. Skład będzie łącznikiem do TLK „Kociewie” relacji Gdynia Główna – Gorzów Wielkopolski – Gdynia Główna. Łączenie i rozłączanie grup wagonów nastąpi w Bydgoszczy Głównej.

Nowa para kursów istotnie uzupełni ofertę połączeń pomiędzy Łodzią a Gdynią realizowanych trasą przez Kutno, Włocławek, Toruń Główny i Bydgoszcz Główną. Dziewięć miesięcy temu zlikwidowany został pierwszy poranny pociąg w kierunku Trójmiasta i ostatni, popołudniowy, jadący w przeciwną stronę. Teraz podróżni uzyskają ponownie możliwość wyjazdu z Łodzi wcześnie rano (o 5:48; skład dotrze do stacji docelowej o 12:24) i powrotu na późny wieczór (wyjazd z Gdyni o 16:45; przyjazd do Łodzi o 23:48).

Nietypowa trasa z Łodzi do Kutna

Warto przy tym zauważyć, że PKP Intercity po kilkuletniej (nie licząc przypadków awarii i zamknięć oraz cięć spowodowanych epidemią) przerwie zdecydowało się na rozpoczynanie i kończenie biegu pociągu dalekobieżnego na stacji Łódź Kaliska. Zgodnie z danymi zamieszczonymi obecnie w rozkładzie jazdy nie będzie to oznaczać pominięcia stacji na Widzewie, przez którą przejeżdżają wszystkie kursy przewoźnika jadące przez Łódź. Pociąg nie będzie bowiem kierowany do Kutna przez Łódź-Żabieniec, Zgierz i Ozorków.

Z Łodzi Kaliskiej skład wyruszy na Widzew, zatrzymując się na przystankach Pabianicka, Chojny i Dąbrowa. Następnie skierowany zostanie do Koluszek, skąd z ominięciem Skierniewic dotrze do Łowicza Głównego, a potem do Kutna. Dalsza trasa będzie biec już tak, jak w przypadku innych pociągów łączących Łódź z Bydgoszczą i Gdynią. Taka trasa, jaki dołączanie do grupy wagonów z TLK Kociewie w Bydgoszczy ma przełożenie na bardzo długi czas przejazdu (prawie 7 godzin z Łodzi do Gdyni i ponad 7 godzin w relacji powrotnej).  Pokonanie tej trasy autem, z wykorzystaniem autostrady A1, trwa aż o połowę krócej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony