Partnerzy serwisu:

Łódź odzyska całoroczny pociąg nocny. Ale tylko w weekendy

Kasper Fiszer 19.11.2022 3,8k

Łódź odzyska całoroczny pociąg nocny. Ale tylko w weekendy
fot. Michał Szymajda
Już za miesiąc ma zacząć kursować całoroczny pociąg nocny z Łodzi nad Bałtyk. Połączenie będzie jednak obsługiwane tylko raz w tygodniu. Przez pozostałe dni czwarte co do liczby mieszkańców miasto kraju pozostanie wyłączone z siatki dalekobieżnych pociągów nocnych.
Nie licząc okresu prowadzenia objazdów i sezonu wakacyjnego, w Łodzi nie zatrzymują się żadne pociągi nocne. Jedno z czterech największych miast w kraju jest ich pozbawione od grudnia 2021 r., gdy organizator połączeń – Ministerstwo Infrastruktury – zmienił trasę dwóch nocnych kursów: „Karkonoszy” łączących Warszawę z Wrocławiem oraz „Karpat” z Krakowa nad morze. Pierwszy z pociągów pojechał Centralną Magistralą Kolejową przez Opoczno-Południe, drugi – jedynie przez podłódzkie Koluszki.

„Słupia” zastąpi „Karpaty”

Sytuacja ta ma się częściowo zmienić wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów, a więc 11 grudnia. – Zaplanowane jest kursowanie nocnego pociągu „Słupia” z Łodzi do Kołobrzegu przez Warszawę i Trójmiasto – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Połączenie będzie jednak realizowane tylko raz w tygodniu – w piątki. W pewnym zakresie wypełni ono lukę po niekursujących od roku „Karpatach” w relacjach z Łodzi na północ.

– Dodatkowo w sezonie letnim planowane jest kursowanie nocnego pociągu „Korsarz” z Krakowa przez Łódź do Łeby i Helu – zapowiada nasz rozmówca. Podobne połączenie było już realizowane w minione wakacje. Godziny kursowania na odcinku Kraków – Łódź pokrywały się w dużej mierze z godzinami kursowania całorocznych pociągów wieczornych i porannych.

Zamiast nocą – podróż wczesnym rankiem

Przedstawiciel MI podkreśla, że w wielu relacjach pomimo braku połączeń o charakterze typowo nocnym łodzianie będą mieli możliwość dotarcia do celu swojej podróży w godzinach porannych. Pierwszy pociąg do Warszawy ma docierać ok. 5:00. – Planowany rozkład jazdy umożliwia dojazd przed godz. 9:00 m.in. do Krakowa i Bydgoszczy – usłyszeliśmy. Przed 10:00 wysiąść będzie można zaś w Poznaniu czy we Wrocławiu.

Oferta połączeń nocnych dla Łodzi jest w ostatnich latach niestabilna. Co roku pasażerowie tracą lub zyskują możliwość dojazdu na wczesne rano do innych miejscowości. Zmieniają się też szczegółowe terminy kursowania. W ostatnich latach zdecydowanie ubyło także nocnych kursów autobusowych. Zniknęły m.in. kursy PKS Łódź do Kołobrzegu, PKS Ostrowiec Świętokrzyski do Poznania i Przemyśla czy PKS Nova do Wrocławia i Suwałk.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony