Partnerzy serwisu:

Łódź Kaliska: Zaczęła się rozbiórka peronów czołowych

Kasper Fiszer 02.07.2020 4,4k

Łódź Kaliska: Zaczęła się rozbiórka peronów czołowych
Stacja Łódź Kaliskafot. Kasper Fiszer
Z pewnością nigdy nie odjedziemy już pociągiem z 6. peronu stacji Łódź Kaliska. Stary jest bowiem właśnie rozbierany, a po zakończeniu przebudowy liczba peronów ma zostać zmniejszona do pięciu. Na razie prace obejmują przede wszystkim demontaż wyeksploatowanych torów i innych elementów infrastruktury, ale pod koniec roku modernizacja Łodzi Kaliskiej ma wejść w zasadniczą fazę budowy nowego układu torowego.
W kwietniu rozpoczęła się jedna z największych inwestycji kolejowych na obszarze łódzkiego węzła kolejowego – przebudowa stacji Łódź Kaliska. – Prace nie powodują ograniczeń w ruchu pociągów – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Znacząco ograniczona została jednak liczba czynnych peronów, bo trwa już rozbiórka tych oznaczonych numerami 4, 5 i 6.

Prace także na dawnej stacji Łódź-Karolew

– Demontowane są też tory i sieć trakcyjna po wschodniej stronie stacji – stwierdza nasz rozmówca (mowa tu o torach leżących właśnie przy rozbieranych peronach czołowych). Tory te kończyły się kozłami oporowymi przed nigdy nieotwartym wiaduktem nad al. Bandurskiego. Demontaż szyn, podkładów i słupów sieci trakcyjnej prowadzony jest także w rejonie stacji Łódź Kaliska Towarowa (d. Łódź-Karolew).

– Usuwane są ponadto wyeksploatowane elementy wiaduktu wschodniego oraz przejścia podziemnego pod peronami 4, 5 i 6 – uzupełnia przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Przejście to, podobnie zresztą jak i sam wiadukt, nigdy nie zostało oddane do użytku, więc na jego kondycję techniczną wpłynął raczej czas niż rzeczywisty proces eksploatacji. – Na pacu budowy wykonawca gromadzi już nowe szyny i podkłady – podsumowuje bieżące działania nasz rozmówca.

Koniec prac zaplanowano na październik 2022 r.

Samo rozpoczęcie budowy nowego układu torowego zostało zaplanowane na IV kwartał tego roku. Po zakończeniu prac liczba peronów na stacji ma się zmniejszyć, nie zostanie bowiem odtworzony peron nr 6. Był on jednak znacznie oddalony od budynku dworca, co sprawiało, że był on relatywnie mało użyteczny.

– Prace zaplanowano do października 2022 r. – wskazuje Mirosław Siemieniec, dodając, że inwestycja finansowana jest w całości z budżetu państwa. Łączna wartość robót to 337 mln zł netto.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony