Partnerzy serwisu:

Łódź Kaliska: Od piątku spore utrudnienia w związku z modernizacją stacji

Kasper Fiszer 07.07.2021 3k

Łódź Kaliska: Od piątku spore utrudnienia w związku z modernizacją stacji
Przebudowa stacji Łódź Kaliskafot. Kasper Fiszer
Nadchodzi kilka trudnych dni dla podróżujących pociągami po aglomeracji łódzkiej. Na okres od 9 do 16 lipca zamknięty zostanie bowiem jedyny tor pozwalający na wyjazd z Łodzi Kaliskiej w kierunku Chojen. Część pociągów zostanie skierowana na trasy objazdowe, inne nie wyruszą w trasy. W niektórych przypadkach pasażerowie będą przewożeni autobusami zastępczymi.
Trwa modernizacja stacji Łódź Kaliska, która od grudnia zeszłego roku ma istotny wpływ na ruch pociągów w aglomeracji łódzkiej. Spora część kursów, zwłaszcza Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, omija remontowaną Kaliską i zabiera pasażerów z innych przystanków. Przez tydzień podróżni będą jednak musieli liczyć się z kolejnymi, większymi utrudnieniami. W związku z przebudową sieci trakcyjnej zarządca infrastruktury zamknie bowiem tor łączący stacje Łódź Kaliska i Łódź Kaliska Towarowa (dawniej Łódź-Karolew).

Czas przejazdu wydłuży się nawet o ponad pół godziny

To z kolei skutkuje brakiem możliwości wyjazdu w kierunku Chojen po linii kolejowej nr 25 (na tym odcinku nazywanej łódzką koleją obwodową). – Pociągi PKP Intercity kursujące pomiędzy stacjami Łódź Kaliska i Łódź-Chojny pojadą przez Łódź-Lublinek, gdzie zmienią kierunek jazdy – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. W ten sposób skierowanych zostanie sześć pociągów dalekobieżnych, głównie jadących do i z Gdyni („Kociewie” i „Wybrzeże”). W związku z objazdem czas przejazdu wydłuży się o ok. pół godziny (np. TLK „Wybrzeże” – 35 minut).

Tą samą trasą przez Łódź-Lublinek skierowanych zostanie 13 pociągów Polregio i większość kursów realizowanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Tu podróż wydłuży się nieco mniej, bo zmiana czoła w przypadku obsługi elektrycznymi czy spalinowymi zespołami trakcyjnymi trwa krócej. – Dziewięć pociągów ŁKA z Łodzi-Widzewa do Łodzi Kaliskiej pojedzie zaś przez Łódź-Marysin [i dalej przez Zgierz i Łódź-Żabieniec] – informuje nasz rozmówca. Oznacza to, że obsłużone zostaną zupełnie inne przystanki pośrednie. Pasażerowie muszą też pamiętać, że również i w tym przypadku objazd oznacza istotne wydłużenie podróży. Pociągi zaczynające bieg na Widzewie wyjadą więc wcześniej.

Sporo kursów odwołanych, także na trasie do Zgierza

– Ze względu na brak przepustowości w rejonie łódzkiego węzła kolejowego dziewięć pociągów Polregio i sześć ŁKA będzie odwołanych – dodaje przedstawiciel PKP PLK. Informuje także, że za jeden kurs na odcinku Łódź Pabianicka – Zgierz oraz osiem pomiędzy Łodzią Kaliską i Zgierzem pojadą autobusy zastępcze. Zaznacza też, że zmiany zostały uzgodnione z przewoźnikami, a pasażerowie mogą znaleźć niezbędne informacje m.in. na stronach internetowych Polskich Linii Kolejowych oraz na plakatach stacyjnych.

Pierwsze wyraźne efekty toczących się prac modernizacyjnych mają być widoczne w trzecim kwartale tego roku. Wówczas planowane jest udostępnienie pierwszych nowych peronów i otwarcie leżących przy nich nowych torów. – Zakończenie prac planowane jest zaś na 2022 r. – zapowiada Rafał Wilgusiak.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony