Partnerzy serwisu:

Łódź jednak wciąż bez bezpośrednich pociągów regionalnych do Torunia

Kasper Fiszer 27.01.2022 1,6k

Łódź jednak wciąż bez bezpośrednich pociągów regionalnych do Torunia
fot. Artur Łukasiak
Wbrew rozważanym wcześniej możliwościom nie dojdzie do uruchomienia bezpośrednich pociągów regionalnych z Łodzi do Torunia. Kursów z Łodzi do Kutna jest wystarczająco dużo, by móc zapewnić dogodne przesiadki – twierdzi bowiem łódzki samorząd. Sugeruje jednocześnie, że poprawa oferty jest możliwa, jeśli na pewne kroki zdecyduje się sąsiednie województwo kujawsko-pomorskie.
Sytuacja podróżujących pomiędzy województwami łódzkim i kujawsko-pomorskim jest niewątpliwie lepsza niż jeszcze miesiąc temu, choćby dlatego, że do momentu wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów 12 grudnia 2021 r. połączenia regionalne były wykonywane jedynie w dni robocze. Wciąż pozostaje jednak daleka od ideału: oba województwa – łódzkie i kujawsko-pomorskie – uruchamiają jedynie po dwie pary kursów spinających Kutno i Włocławek. Są one realizowane odpowiednio w relacjach Łódź – Włocławek i Kutno – Toruń.

Pociągi z Łodzi do Torunia jednak nie wrócą do rozkładu jazdy

Wciąż nie powróciły więc do rozkładu funkcjonujące do 2020 r. pociągi Regio relacji Łódź Kaliska – Toruń Główny. W grudniu Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego poinformował przy tym, że rozważany jest scenariusz uruchomienia połączeń pomiędzy stolicami obu regionów od marca tego roku. Wiemy już jednak z niemal całkowitą pewnością, że tak się nie stanie.

Województwo łódzkie stoi bowiem na stanowisku, że poprawa jakości połączeń na trasie Łódź – Kutno – Toruń mogłaby odbyć się przede wszystkim poprzez wydłużenie relacji połączeń kończących dziś bieg w Kaliskach Kujawskich do Kutna. Miałoby przy tym dokonać tego województwo kujawsko-pomorskie. Nie ma natomiast planów finansowania przez region łódzki dodatkowych kursów pomiędzy Kutnem a Łodzią.

Połączeń z Łodzi do Kutna jest wystarczająco dużo


– Dworzec Łódź Kaliska posiada bogatą ofertę połączeń z Kutnem (łącznie 26 pociągów) – argumentuje bowiem Zespół Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (podano liczbę kursów w obu kierunkach łącznie). Skomunikowanie z województwem kujawsko-pomorskim może więc w opinii samorządu być realizowane częściowo z przesiadką na węzłowej stacji leżącej nieopodal granicy administracyjnej województw. UMWŁ ocenił jednocześnie aktualną ofertę jako dogodną.

Dodajmy, że po otwarciu linii kolejowej nr 16 po jej remoncie skrócił się czas przejazdu pociągami ŁKA z Łodzi do Włocławka. Te nie są już bowiem kierowane objazdem przez Łowicz, a standardową trasą przez Kutno. ŁKA uruchomiła też trzecią parę kursów realizowaną na krótszej trasie Łęczyca – Włocławek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony