Partnerzy serwisu:

Łódź: Gdzie trafi ziemia z tunelu średnicowego? Społecznicy chcą konsultacji

Roman Czubiński 18.05.2019 54

Łódź: Gdzie trafi ziemia z tunelu średnicowego? Społecznicy chcą konsultacji
Tarcza TBM (zdjęcie ilustracyjne)fot. WU
Łódzcy działacze społeczni chcą, by łodzianie mieli wpływ na decyzję o wykorzystaniu ziemi, która zostanie wydobyta podczas drążeniu tunelu średnicowego Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska. Wśród możliwych wariantów wymieniają np. usypanie sztucznego wzniesienia. Urząd Miasta nie odpowiedział jeszcze na petycję w sprawie zorganizowania konsultacji społecznych.
Budowa komory startowej dla drążących tunel średnicowy tarcz TBM ma rozpocząć się – według zapowiedzi – w czerwcu w rejonie ul. Odolanowskiej na Polesiu (w pobliżu tego miejsca tunel będzie rozgałęział się na cztery tunele jednotorowe, tworzące nitki w stronę stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec). Już ten etap będzie wymagał usunięcia ok. 100 tys. metrów sześciennych ziemi. Podczas samego drążenia (jego początek zaplanowano na przełom bieżącego i przyszłego roku) ilość ta będzie znacznie większa – według różnych szacunków wyniesie od 0,7 mln do 1,2 mln metrów sześciennych.

– Tak duża ilość ziemi pobudziła już fantazję łodzian, którzy w internecie zaczęli rozważać, co i gdzie można zrobić z tak pozyskaną ziemią. Wiele z tych pomysłów wydaje się ciekawych i wartych rozpatrzenia. Ich realizacja może przyczynić się do powstania nowego lub nowych ciekawych miejsc w Łodzi - wyjaśnia Piotr Salata-Kochanowski z Kongresu Ruchów Miejskich, jeden z sygnatariuszy petycji. Z tego powodu łódzkie ruchy miejskie oczekują od Urzędu Miasta zorganizowania konsultacji społecznych na temat wykorzystania pozyskanego materiału. – Stworzenie kopca lub kilku mniejszych górek? Wykorzystanie jako materiał budowlany przy miejskich inwestycjach w celu redukcji kosztów inwestycyjnych? Sprzedaż wydobytych surowców? Możliwości jest bardzo dużo – dodaje Dominik Artomski z ruchu Nowa Łódź.

Pomysłodawcy zastrzegają, że konsultacje obejmowałyby także wypowiedzi ekspertów, którzy decydowaliby, czy projekty łodzian są możliwe do zrealizowania, oceniając ich zasadność oraz ewentualne skutki uboczne. – Konsultacje powinny być zarazem okazją do poinformowania mieszkańców o możliwych utrudnieniach związanych z inwestycją – zaznacza Salata-Kochanowski.

– Pomysły zgłaszane przez łodzian w trakcie dyskusji dotyczących Nowego Centrum Łodzi w zakresie wykorzystania ziemi spod Dworca Łódź Fabryczna nie zostały dostatecznie wysłuchane – przypominają autorzy petycji. W latach 2008-2009, za rządów prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, w lokalnych mediach głośno było o koncepcji usypania z wydobytej ziemi kopca w rejonie ul. Henrykowskiej na północ od stacji Łódź Widzew. Powstały w ten sposób obiekt miałby pełnić funkcję – między innymi – stoku narciarskiego. Ostatecznie jednak ziemia trafiła do wyrobisk w rekultywowanej kopalni piasku i żwiru na łódzkich Stokach. O wykorzystanie jej terenu na cele rekreacyjne zabiega ruch społeczny „Ratujmy Łódzkie Góry”.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony