Partnerzy serwisu:

Łódź: ERTMS na Andrzejowie. Duże utrudnienia dla podróżnych

Kasper Fiszer 24.04.2019 2,8k

Łódź: ERTMS na Andrzejowie. Duże utrudnienia dla podróżnych
Pociąg regionalny na stacji Łódź Fabrycznafot. Kasper Fiszer
Na ciągu linii kolejowych Łódź – Warszawa trwają prace dotyczące wdrożenia systemu sterowania ruchem ERTMS/ETCS. Na przełomie kwietnia i maja roboty obejmą rejon posterunku na łódzkim Andrzejowie. Na kilkanaście dni wprowadzone będą więc duże zmiany w kursowaniu pociągów na terenie łódzkiego węzła kolejowego.
Wciąż nie zakończyły się wszystkie prace związane z rozpoczętym w 2006 r. remontem trasy Łódź – Warszawa. Wciąż trwa bowiem instalacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym w ramach systemu ERTMS/ETCS poziomu 2. Od stycznia prowadzony jest ich montaż na odcinku Radziwiłłów Mazowiecki – Skierniewice – Koluszki. Ma on zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Roboty będą wówczas przeniesione na linię nr 17 Łódź Fabryczna – Koluszki.

Zmienione trasy pociągów PKP IC do Krakowa...

– W terminie 29 kwietnia – 16 maja na szlaku Gałkówek – Łódź Andrzejów – Łódź Widzew zaplanowano kolejne prace związane z adaptacją urządzeń sterowania ruchem kolejowym do współpracy z urządzeniami ERTMS/ETCS poziomu 2. na posterunku Łódź Andrzejów – potwierdza Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Roboty przeprowadzi Bombardier Transportation (ZWUS) Polska. Wartość całego kontraktu z wykonawcą to ponad 27 mln zł. Prace na całej trasie z Łodzi do Warszawy mają zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

Przeniesienie prac na łódzki Andrzejów będzie oznaczać duże utrudnienia dla podróżnych korzystających zarówno z pociągów dalekobieżnych, jak i regionalnych. Zmienioną trasą pojadą dwie pary pociągów PKP Intercity: IC „Wawel” z Poznania Głównego do Krakowa Głównego skierowany zostanie przez Łódź-Chojny z pominięciem Łodzi-Widzewa (i zatrzyma się w Łodzi tylko raz – właśnie na Chojnach), a IC „Reymont” z Łodzi Fabrycznej do Krakowa Głównego pojedzie w zmienionej relacji Łódź Kaliska – Kraków Główny – Łódź Kaliska (z pominięciem Łodzi-Widzewa, ale z dodatkowym postojem na Chojnach).

... i 25 połączeń przewoźników regionalnych

Do Łodzi Kaliskiej z pominięciem Łodzi-Widzewa przekierowany zostanie także cały szereg kursów Przewozów Regionalnych i kilka pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, które zgodnie z rocznym grafikiem powinny kończyć lub zaczynać bieg na Dworcu Fabrycznym. Dotyczy to łącznie szesnastu pociągów regionalnych. Wszystkie one zatrzymają się na Chojnach oraz na przystanku Łódź Pabianicka. Postój zaplanowano także na nieużywanym na co dzień przystanku Łódź-Olechów Wschód znajdującym się na terenie stacji towarowej Łódź-Olechów.

– Przystanek jest przygotowany na przyjęcie podróżnych: jest wyposażony w nawierzchnię asfaltową, linie bezpieczeństwa, oświetlenie czy dojścia do peronu – zapewnił nas Karol Jakubowski. Dodał, że o zatrzymywanie tam objazdowych kursów zawnioskowali przewoźnicy. W związku z ich zamówieniem postoje wyznaczono tam także dziewięciu kursom PR, które standardowo jadą z lub do Łodzi Kaliskiej przez Łódź-Widzew, a na ponad dwa tygodnie przekierowane zostaną na omijającą tę stację oraz przystanek Łódź-Andrzejów linię nr 25.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony