Partnerzy serwisu:

Łódź: Dodatkowych pociągów do Torunia nie będzie

Kasper Fiszer 13.07.2017 2,2k

Łódź: Dodatkowych pociągów do Torunia nie będzie
Pociąg Regio z Kutna do Toruniafot. Kasper Fiszer
Województwo łódzkie nie zamierza uruchamiać drugiej pary kursów z Łodzi przez Kutno do Torunia. Być może jednak rozkład jazdy na tej trasie poprawi się dzięki wprowadzeniu dodatkowego połączenia Kutno – Toruń – Kutno, które ma być skomunikowane z pociągami do i z Łodzi. Zmiany mogłyby wejść w życie w grudniu tego roku, ale na razie trwają negocjacje pomiędzy samorządami regionów łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.
Od kilku miesięcy zajmujemy się na naszych łamach sytuacją podróżujących pomiędzy południową częścią województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. Włocławkiem, a aglomeracją łódzką. Liczba połączeń, zwłaszcza segmentu regionalnego, jest niewielka: Przewozy Regionalne uruchamiają tylko jedną parę pociągów relacji Łódź Kaliska – Toruń. Oferta uzupełniona jest czterema parami kursów z Kutna do Torunia, ale nie wszystkie z nich są dobrze skomunikowane z Łódzką Koleją Aglomeracyjną, która obsługuje większość połączeń z Kutna do Łodzi.

Planów uruchomienia drugiego pociągu Łódź – Toruń nie ma

Niedawno lokalny portal ddwloclawek.pl poinformował, powołując się na włocławskiego radnego Krzysztofa Kukuckiego, że w najbliższej przyszłości problemy komunikacyjne w tym zakresie zostaną przynajmniej częściowo rozwiązane. Według informacji portalu w rozkładzie jazdy 2017/2018, a więc tym wchodzącym w życie w połowie grudnia, miałaby się pojawić druga para bezpośrednich kursów Łódź – Toruń – Łódź. Jak ustalił jednak „Rynek Kolejowy”, obecnie rzeczywistych planów uruchomienia dodatkowych pociągów w tej relacji nie ma.

– Informacje o rozszerzeniu oferty są zbyt daleko idące – powiedział nam Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (UMWŁ musiałby finansować połączenie na łódzkim odcinku trasy). Nie oznacza to jednak, że korzystnych dla podróżujących zmian w rozkładzie jazdy z pewnością nie będzie. Tym niemniej pasażerowie jeżdżący pomiędzy stolicami sąsiednich regionów nadal będą musieli liczyć się z koniecznością przesiadki, zmiany pory podróży lub wyboru droższego pociągu dalekobieżnego.

UMWŁ stawia na dogodną przesiadkę w Kutnie

– Województwa łódzkie i kujawsko-pomorskie negocjują uruchomienie dwóch [dodatkowych] pociągów Kutno – Toruń i Toruń – Kutno – mówi bowiem Jacek Grabarski. Zaznacza przy tym, że w Kutnie miałaby być zaplanowana przesiadka na pociągi z i do Łodzi. – Trwają uzgodnienia, co do godzin kursowania tych pociągów. Na razie to tyle pewnych informacji w tej sprawie – dodaje.

Oferta bezpośrednich połączeń z Łodzi do Torunia była bogatsza do momentu czasowego przejęcia przewozów na linii Kutno – Toruń przez Arrivę. Przykładowo rozkład jazdy 2010/2011 zakładał trzy pary kursów Przewozów Regionalnych pomiędzy tymi miastami. W sezonie letnim ofertę uzupełniał pociąg interRegio „Lazur” z Łodzi do Gdyni, który na odcinku do Kutna zatrzymywał się na wszystkich stacjach i przystankach. Na dalszej części trasy siatka postojów była taka sama jak w przypadku połączeń pospiesznych (TLK).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony