Partnerzy serwisu:

PKP Intercity nie będzie podnosić cen biletów z Łodzi do Poznania [aktualizacja]

Kasper Fiszer 24.08.2018 3,9k

PKP Intercity nie będzie podnosić cen biletów z Łodzi do Poznania [aktualizacja]
Pociąg do Szczecina w Łodzifot. Kasper Fiszer
Za kilka dni (a potem ponownie 21 września) znacząco zmieni się organizacja ruchu na trasie z Łodzi do Poznania. PKP Intercity zdecydowało się zastosować relacyjne ceny biletów, co pozwoli zachować dotychczasowe ceny biletów mimo dłuższej podróży.
PKP Intercity ostatecznie potwierdziło anonsowane przez nas zmiany w rozkładzie jazdy pociągów na trasie z Łodzi do Poznania. Przypomnijmy, że zakładane jest przywrócenie kursowania pociągów „Włókniarz” i „Barbakan”, aczkolwiek pierwszy z nich przez miesiąc kursować będzie na skróconej trasie Poznań Główny – Szczecin Główny, nie obsłuży więc aglomeracji łódzkiej. Część pociągów zostanie skierowanych na długi objazd związany z nałożeniem się terminów modernizacji dwóch magistral: linii nr 14 i nr 3 (E20). Trasa prowadzić będzie przez Kutno, Inowrocław i Gniezno.

Nie ma decyzji o zmianie cennika – będzie drożej

Wiemy już, że od 21 września do 20 października drugi z wprowadzanych na powrót do rozkładu jazdy kursów – IC „Barbakan” – ominie Łódź. – Od Zduńskiej Woli pojedzie przez Częstochowę Stradom i Koniecpol – zapowiada Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. – Dodatkowo pociąg IC „Portowiec” ze Szczecina Głównego do Katowic został skierowany przez cały okres od 2 września do 20 października od Zduńskiej Woli przez Tarnowskie Góry – przypomina nasza rozmówczyni.

Złą informacją dla podróżujących z Łodzi będzie także praktyczna podwyżka cen biletów. Podstawowa opłata za przejazd z Łodzi do Poznania standardową trasą przez Kalisz wynosi obecnie 57 zł. W systemie sprzedaży internetowej PKP Intercity są już dostępne bilety na przejazdy pociągami od 2 września. Podstawowa cena biletów dłuższą o 26 km trasą okrężną wynosi już 59 zł. – Obecnie nie ma decyzji w zakresie zmiany ceny biletów [od podstawowej taryfy kilometrowej] – stwierdza rzecznik prasowy PKP Intercity. – O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco – dodaje.

W newralgicznych godzinach szlak będzie całkowicie zamknięty

W przypadku „Portowca” podróżni będą mogli skorzystać z autobusu komunikacji zastępczej Zduńska Wola – Łódź Fabryczna. – Przewoźnikiem będzie tam jeden z podmiotów, z którymi spółka PKP IC ma podpisane umowy ramowe – mówi nasza rozmówczyni.

Przedstawicielka przewoźnika oceniła przyjęte rozwiązania, w tym ponowne ograniczenie oferty przewozowej dla Łodzi w okresie od 21 września do 20 października, jako optymalne. Zwraca także uwagę, że od 2 września obowiązywać będzie całkowite zamknięcie dla ruchu odcinka Łask – Zduńska Wola, a w pozostałych godzinach ruch prowadzony będzie tam po jednym torze. Obecnie w porze wprowadzanego zamknięcia przez wspomniany fragment przejeżdża jeden pociąg przewoźnika – IC „Portowiec” w stronę Szczecina, który pozostanie na swojej dotychczasowej trasie, ale będzie kursował o nieco zmienionej godzinie.

Aktualizacja: PKP IC przywróci poprzednią cenę biletów

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska poinformowała "Rynek Kolejowy, ze pociągi Barbakan 3813/8313 rel. Szczecin Gł. – Kraków Gł. – Szczecin Gł oraz Włókniarz 81112/18112 rel. Szczecin Gł. – Łódź Fabryczna – Szczecin Gł. będą kursować na odcinku Poznań-Łódź w okresie od 2 września do 20 września, a więc przez 19 dni, nieco dłuższą trasą, tj. przez Inowrocław Rąbinek. - PKP Intercity wspólnie z PLK i przewoźnikami regionalnymi rozpatrywało różne warianty trasowania. Ostatecznie wybrane rozwiązanie jest uzgodnionym kompromisem - informuje.

Jak dodaje, w okresie od 21 września do 20 października, a więc już przez cały miesiąc, pociąg Barbakan pojedzie krótszą trasą do Krakowa z pominięciem Łodzi, natomiast pociąg Włókniarz zostanie skrócony do Poznania. W odniesieniu do pociągu Barbakan zaznacza, iż w okresie od 21 września do 20 października cena biletów w relacji Poznań-Kraków ulegnie obniżeniu w związku ze zmienioną krótszą trasą.

- W związku z przekazaną informacją, że zmiana z okresu 2 - 20 września zostanie powtórzona w korekcie rozkładu jazdy od 21 października, PKP Intercity rozpoczęło działania w celu przyjęcia specjalnej zasady taryfowej dotyczącej odprawy pasażerów drogą najkrótszą, tj. analogicznie jak w przypadku połączeń Warszawa-Poznań, kursujących również przez Inowrocław Rąbinek. Regulacja taka zostanie wprowadzona w najbliższych dniach - zapowiada Serbeńska. Wówczas cena biletów powróci do poziomu z przed zamknięcia, a pasażerowie, którzy zakupili bilet w przedsprzedaży będą uprawnieni do otrzymania zwrotu różnicy.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony