Partnerzy serwisu:

Łódź – Toruń: Pociągiem regionalnym z przesiadką. „Będą skomunikowania”

Kasper Fiszer 10.12.2021 3,7k

Łódź – Toruń: Pociągiem regionalnym z przesiadką. „Będą skomunikowania”
Pociągi regionalne w Toruniu fot. Kasper Fiszer
Województwa łódzkie i kujawsko-pomorskie nie zdecydowały się na przywrócenie układu połączeń funkcjonującego do czasu rozpoczęcia remontu linii kolejowej nr 16. Wówczas bezpośrednim kursem Regio z Łodzi można było dotrzeć do Torunia. Teraz pasażerowie będą musieli liczyć się z koniecznością przesiadki, i to pomiędzy pociągami różnych przewoźników.
Do 2020 r. samorządy województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego wspólnie uruchamiały bezpośrednie połączenia kolejowe z Łodzi do Torunia. Po roku przerwy region łódzki zapowiedział wznowienie kursów z Łodzi na Kujawy, co ma być możliwe m.in. dzięki przywróceniu przejezdności linii kolejowych nr 15 i 16 – tym razem przewoźnikiem będzie Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Kursy będą jednak wykonywane w relacjach do Włocławka, a nie (jak jeszcze rok temu) do Torunia, co wymusi dodatkową przesiadkę i utrudni przejazd do Bydgoszczy, bo jadących tam pociągów z Włocławka jest mniej niż z Torunia.

Łódzkie: Decyzja o skróceniu relacji nie pochodziła od nas


– Naszą intencją jest zapewnienie jak najbardziej dogodnych połączeń między Łodzią a Toruniem czy Bydgoszczą – zapewnia Alekszandra Stańczyk z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Wojeœództwa Łódzkiego. Mówi, że ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego będą uruchamiane pociągi międzywojewódzkie, ale skończą one bieg już w Kutnie, a nie w Łodzi. Stwierdza też, że ustanowienie takiej ich relacji jest wynikiem stanowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a nie jego łódzkiego odpowiednika.

W tej sytuacji region łódzki chciał zapewnić bezpośrednie połączenia z Łodzi do miejscowości położonych pomiędzy Kutnem a Włocławkieem. Jedna z nich – Ostrowy – leży jeszcze w granicach administracyjnych Łódzkiego. – Przejazd z Łodzi do Torunia będzie możliwy dzięki skomunikowaniu pociągów ŁKA z pociągami PKP Intercity i Polregio we Włocławku i w Kutnie – wskazuje nasza rozmówczyni (do Włocławka pociągi ŁKA dotrą tylko dwa razy dziennie, zaś do Kutna – dziesięć razy).

W najbliższych dniach skomunikowania raczej problematyczne


Przynajmniej w pierwszym okresie obowiązywania nowego rozkładu jazdy pociągów skomunikowania we Włocławku trudno jednak uznać za dogodne. Według grafiku połączeń, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia, wyjeżdżający porannym kursem z Łodzi dotrą do Włocławka o 8:41. Najbliższy pociąg Regio do Torunia odjedzie stamtąd dopiero o 9:31. Lepiej sytuacja wygląda w przypadku pary wieczornej: tu czas oczekiwania na dalsze połączenie to 17 minut.

Sytuacja ma poprawić się po 1 stycznia, gdy w dalszą podróż będzie można wyjechać po 6 – 21 minut (biorąc pod uwagę zarówno kursy Polregio, jak i PKP Intercity). Ma to związek z planowanym na 31 grudnia zakończeniem remontu linii nr 16 Łódź – Kutno. Do tego czasu pociągi ŁKA będą kursować objazdem przez Łowicz.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony