Partnerzy serwisu:

Łódź – Toruń: Czy wróci bezpośredni pociąg Regio? „Konieczne nowe uzgodnienia”

Kasper Fiszer 22.03.2021 2k

Łódź – Toruń: Czy wróci bezpośredni pociąg Regio? „Konieczne nowe uzgodnienia”
Pociąg Regio na stacji Łódź Kaliskafot. Kasper Fiszer
Samorządy nie uzgodniły na razie sprawy przywrócenia połączenia Łódź – Toruń po zakończeniu remontu linii kolejowej nr 16. Nie wiadomo więc, czy w rozkładzie jazdy ponownie pojawi się połączenie bezpośrednie, czy podróżni wciąż będą musieli przesiadać się w Kutnie. Nie ma też póki co konkretnych planów rozszerzenia sieci ŁKA o trasę do Włocławka.
Wraz z rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej nr 16 pomiędzy Zgierzem a Łęczycą z rozkładu jazdy zniknęły bezpośrednie pociągi regionalne łączące Łódź z Toruniem. Dotowane wspólnie przez województwa łódzkie i kujawsko-pomorskie kursy – inaczej niż połączenia dalekobieżne – nie zostały bowiem skierowane na trasy objazdowe. Z ich zamawiania zrezygnowano całkowicie, a pasażerowie muszą być przygotowani na przesiadki. Przez prawie dwa miesiące dodatkowo nie utrzymywano ruchu pomiędzy Kutnem a Toruniem, co czyniło podróż niemożliwą.

Nie ma uzgodnień dotyczących wznowienia kursów po remoncie

Nie jest przy tym pewne, czy po zakończeniu remontu infrastruktury i ponownym otwarciu podstawowej trasy z Łodzi do Kutna kursy zostaną ponownie uruchomione. – Ewentualne bezpośrednie skomunikowanie Łodzi z Toruniem będzie wymagało uzgodnień pomiędzy województwami oraz operatorem kolejowym – poinformował nas bowiem Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Obsługi takich kursów nie uwzględniono więc w wieloletnim kontrakcie UMWŁ z Polregio.

Samorząd wskazuje też jednoznacznie, że zamówienie obsługi połączenia będzie mogło nastąpić dopiero po zakończeniu robót na linii nr 16. Nie jest więc planowane np. wcześniejsze uruchomienie pociągu jadącego przez Głowno, Łowicz i Kutno bądź Koluszki, Łowicz i Kutno. To właśnie ostatnią ze wskazanych tras kierowane są obecnie składy IC i TLK spółki PKP Intercity.

ŁKA na razie nie pojedzie w kierunku Włocławka

W marcu bezpośrednie połączenie autobusem zastępczym do Zgierza (gdzie następuje przesiadka na pociąg do Łodzi) otrzymały natomiast Ostrowy leżące pomiędzy Kutnem a Toruniem na terenie województwa łódzkiego. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła bowiem weekendowe kursy takiej relacji, co ma uzupełnić ograniczoną na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego ofertę Polregio. Pociągi regionalne z Kutna do Włocławka i dalej do Torunia kursują teraz praktycznie tylko w dni robocze.

Wprowadzenia do rozkładu jazdy nowych połączeń ŁKA nie należy przy tym traktować jako zapowiedzi dalszego rozwoju oferty na międzywojewódzkiej linii nr 18. – Na dziś nie ma planów uruchomienia pociągów ŁKA do Włocławka. Operatorem wykonującym przewozy kolejowe na trasie z Kutna do Torunia jest spółka Polregio – czytamy w komunikacie przygotowanym przez UMWŁ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony