Partnerzy serwisu:

Łódź – Radom: Będzie wspólna taryfa ŁKA i KM?

Kasper Fiszer 29.08.2022 1,1k

Łódź – Radom: Będzie wspólna taryfa ŁKA i KM?
fot. Kasper Fiszer
Samorząd województwa mazowieckiego chce ułatwień taryfowych dla podróżujących pociągami regionalnymi pomiędzy Radomiem i Łodzią. Trasę obsługuje dwóch przewoźników, spośród których każdy uruchamia połączenia do stacji Drzewica leżącej w województwie łódzkim, ale tuż przy granicy z administracyjnym Mazowszem. Na razie nie ma jednak w tej sprawie konkretów.
Jeszcze na początku grudnia 2020 r. przejechanie pociągiem trasy z Radomia do Łodzi było praktycznie niemożliwe, jeśli nie liczyć naokrężnego połączenia przesiadkowego przez Warszawę. Odcinek linii kolejowej nr 22 pomiędzy Radzicami a Drzewicą pozostawał bowiem zamknięty dla ruchu pasażerskiego. Pociągi regionalne nie obsługiwały też odcinka Tomaszów Mazowiecki – Radzice (kursowały tam tylko składy dalekobieżne bez postojów na przystankach pośrednich).

Po wznowieniu ruchu wprowadzane są kolejne udogodnienia


Zmieniło to rozpoczęcie obsługi relacji Łódź – Drzewica przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Samorządowy przewoźnik skierował do stacji położonej przy granicy województw łódzkiego i mazowieckiego swoje jednostki, spośród których część była skomunikowana z pociągami Kolei Mazowieckich relacji Drzewica – Radom. Taki model obsługi utrzymuje się do dziś, a dodatkowo w grudniu 2021 r. ŁKA wprowadziła do rozkładu jazdy jedną parę kursów Łódź – Radom – Łódź obsługiwaną jedynie w soboty, niedziele i święta.

Czy wkrótce na trasie pojawi się kolejne udogodnienie dla podróżnych? Jak wynika z odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na interpelację Wojciecha Zabłockiego trwają prace nad ściślejszą współpracą samorządowych operatorów z obu regionów. Na razie nie ma jednak raczej mowy o wspólnej obsłudze bezpośrednich kursów z Łodzi do Radomia, a o uproszczeniach taryfowych.

Trwają prace nad wspólną taryfą

– Spółka KM została zobowiązana do przedstawienia propozycji założeń oferty taryfowej, która mogłaby obowiązywać zarówno w pociągach spółki KM, jak i ŁKA – czytamy w dokumencie. Urząd podkreśla, że założeniem jest rzeczywista oszczędność dla pasażera względem rozwiązań funkcjonujących obecnie. Dodajmy, że w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej już teraz wydawane są przesiadkowe bilety w relacji do Radomia zgodne z taryfą tej spółki, a KM je honorują.

Jednocześnie trwają rozmowy pomiędzy urzędami marszałkowskimi z Warszawy i Łodzi, które mają pozwolić na wypracowanie korzystnych rozwiązań przy organizacji połączeń. Ich kolejne etapy mają nastąpić po przedstawieniu przez Koleje Mazowieckie wspomnianych już propozycji wspólnej oferty biletowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony