Partnerzy serwisu:

Łódź – Łowicz: Opóźnienie remontu PKP PLK, perturbacje dla pasażerów ŁKA

Roman Czubiński 08.09.2020 2,5k

Łódź – Łowicz: Opóźnienie remontu PKP PLK, perturbacje dla pasażerów ŁKA
Zdjęcie ilustracyjnefot. PKP PLK
O kolejny tydzień roboczy dłużej pasażerowie ŁKA między Łowiczem a Łodzią będą musieli korzystać z autobusów zastępczych. Powodem są przeciągające się prace przy przebudowie stacji w Zgierzu, które – według pierwotnego harmonogramu – powinny były zakończyć się jeszcze w sierpniu.
Jak pisaliśmy w połowie sierpnia, przerwę w ruchu zaplanowano na 13 dni (17-29 sierpnia). Okazało się jednak, że okres zamknięcia trzeba było wydłużyć do 5 września. Również tego terminu nie udało się dotrzymać. Zamiast w ostatnią niedzielę, pociągi będą mogły wrócić na trasę dopiero w kolejną (13 września).

Ogromne zamieszanie, ucierpieli przewoźnicy i pasażerowie 


Fakt ten wywołał poważne utrudnienia. Pasażerowie jednej z najbardziej obleganych linii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Łódź – Łowicz będą musieli o 6 dni dłużej korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej, której pojazdy nie w każdej miejscowości zatrzymują się przy stacji lub przystanku. W autobusach nie można też przewozić rowerów ani nieskładanych wózków dziecięcych, a korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne jest siłą rzeczy poważnie utrudnione. Konsekwencje występują również w ruchu towarowym: niedostępna pozostaje najkrótsza trasa kolejowa łącząca węzeł łódzki z terminalem kontenerowym w Strykowie oraz innymi firmami mającymi tam bocznice.

Co więcej, przedstawiciele ŁKA wskazują, że o przesunięciu terminu zostali poinformowani w ostatniej chwili. Czas, który pozostał przewoźnikowi na reakcję, był tak krótki, że nie zdążono nawet opracować rozkładu jazdy i wprowadzić zmienionych danych do systemów informacji pasażerskiej. Konieczne okazało się zastosowanie środków prowizorycznych. – ZKA będzie kursować w odstępstwie od zarządzonego rozkładu jazdy. Operatywny rozkład jazdy zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Łowicz Główny – Zgierz – Łódź Kaliska został opracowany dla zapewnienia ciągłości przewozów (…) Trasa ZKA została wydłużona do Łodzi Kaliskiej, ponieważ autobusy nie będą skomunikowane w Zgierzu z pociągami – informuje przewoźnik na swojej stronie internetowej. Nie wycofano jednak całkowicie skróconych pociągów z odcinka Łódź Kaliska – Zgierz.

Nie ma rozkładu jazdy, jest ruch operatywny


– Dane dla odcinka Zgierz – Łowicz Główny zamieszczone na stronie internetowej ŁKA, w wyszukiwarkach internetowych i na plakatowych rozkładach jazdy będą aktualne dla odjazdów tylko ze stacji Łowicz Główny i Zgierz. Na pozostałym odcinku będzie obowiązywał tzw. ruch operatywny, bez opracowanego rozkładu jazdy przez PKP PLK – ostrzega pasażerów przewoźnik. Aby poradzić sobie ze zwiększoną frekwencją po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, od poniedziałku do piątku ŁKA uruchomi dodatkowe trzy „bisowe” kursy autobusów na odcinku Stryków – Łódź.

Odpowiedź, którą uzyskaliśmy w PKP PLK na pytanie o przyczyny takiego opóźnienia, jest lakoniczna. – Wykonawca modernizacji stacji Zgierz wydłużył prace sieciowo-torowe. Firma deklaruje, że przebudowa wschodniej strony układu torowego stacji Zgierz zakończy się do końca tygodnia – napisał Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego zarządcy infrastruktury.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony