Partnerzy serwisu:

Łódź – Kutno: PLK otwiera linię, ale... to nie koniec komunikacji zastępczej

Kasper Fiszer 09.08.2019 2,8k

Łódź – Kutno: PLK otwiera linię, ale... to nie koniec komunikacji zastępczej
Autobus zastępczy w Kutniefot. Kasper Fiszer
Choć linia kolejowa nr 16 na odcinku Witonia – Kutno stanie się wreszcie przejezdna, pociągi dalekobieżne nadal kursować będą przez Łowicz. Podróżni z Ozorkowa i Łęczycy wciąż zmuszeni będą do korzystania z autobusowej komunikacji zastępczej. Zarządca infrastruktury tłumaczy, że wciąż trwają odbiory części urządzeń na modernizowanej stacji w Kutnie, co ogranicza możliwość prowadzenia tam ruchu.
Zamknięcie linii kolejowej nr 16 pomiędzy Witonią a Kutnem, które skutkuje dużymi zmianami w ruchu pociągów w regionie łódzkim, to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni. Przypomnijmy, że w czerwcu PKP PLK poinformowały z minimalnym wyprzedzeniem, że nie otworzą trasy w zapowiadanym terminie. Potem przejezdność miała zostać przywrócona w ostatnich dniach czerwca, a później w ostatnich dniach lipca. Za każdym razem zarządca infrastruktury odwoływał jednak w ostatniej chwili otwarcie ruchu, co miało być związane z mniejszym niż oczekiwane zaangażowaniem wykonawcy prac w węźle kutnowskim.

Kolejny koniec utrudnień: 31 sierpnia

Ostatecznie bezpośrednie pociągi z Łodzi do Kutna pojadą trasą przez Łęczycę w najbliższą sobotę (9 sierpnia). Nie oznacza to jednak końca kłopotów dla podróżnych. Zgodnie z przesłanym nam komunikatem prasowym wznowiony zostanie bowiem jedynie ruch pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Przebudowa torów i rozjazdów na stacji w Kutnie i na odcinku Witonia – Kutno umożliwia pociągom regionalnym wjazd na stację – mówi Katol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Zastrzeżenie to oznacza, że wciąż funkcjonować będzie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi dalekobieżne.

O przedłużających się utrudnieniach dla pasażerów PKP PLK znów poinformowały z minimalnym wyprzedzeniem. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami autobusy uruchomione w zamian za pociągi PKP Intercity kursować mają do 31 sierpnia. Komunikacja zastępcza będzie przewozić tych, którzy zamierzali odbyć podróż pociągami IC „Doker” Łódź Fabryczna – Gdynia Główna, IC „Stoczniowiec” Gdynia Główna – Katowice, IC „Hutnik” Gdynia Główna – Katowice i IC „Witkacy” Gdynia Główna – Zakopane oraz kursami w relacjach przeciwnych.

Nie zakończyły się odbiory części torów i rozjazdów

Pociągi te wciąż kierowane będą trasą okrężną przez Łowicz Główny. Ułatwieniem w trudnym okresie objazdów ma być wprowadzenie honorowania biletów w pociągach różnych spółek: na odcinku Łódź-Widzew – Kutno biletów PKP Intercity w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i na odcinku Łódź-Widzew – Łowicz Główny biletów ŁKA w pociągach PKP Intercity. Na linii tej dochodzi bowiem do opóźnień związanych z koniecznością przyjęcia większej liczby kursów. Komunikat PKP PLK całkowicie pomija kwestię komunikacji zastępczej za pociągi Przewozów Regionalnych. Ta wedle ogłoszeń zamieszczonych na peronach ma funkcjonować do końca sierpnia.

Jak zarządca infrastruktury tłumaczy kolejne opóźnienie? – Na stacji w Kutnie zakończyły się zasadnicze prace związane z przebudową torów i rozjazdów umożliwiających wjazd od strony Zgierza w kierunku Poznania. Trwają odbiory nowych torów i rozjazdów. Po ich zakończeniu pociągi PKP Intercity będą mogły swobodnie przejechać przez Kutno w kierunku Poznania, co ułatwi komunikację i skróci czas przejazdu – mówi Karol Jakubowski. Dodajmy, że pociągi PKP Intercity z kierunku Łodzi kierowane są z Kutna do Torunia, a nie do Poznania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony