Partnerzy serwisu:

ŁKA uruchomi wakacyjne pociągi do Tomaszowa

Kasper Fiszer 06.07.2017 1,5k

ŁKA uruchomi wakacyjne pociągi do Tomaszowa
Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnejfot. Kasper Fiszer
W lipcu i sierpniu Łódzka Kolej Aglomeracyjna zorganizuje specjalne przejazdy na trasie do Tomaszowa Mazowieckiego, które będą połączone z wycieczkami z przewodnikiem po mieście i jego okolicach. Pociągi uruchomione zostaną dzięki funduszowi ochrony środowiska, który w zeszlym roku wsparł organizację połączeń do Spały.
Od kilku lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznaje dotacje na realizację letnich przedsięwzięć związanych z promocją ekologii. W 2016 r. dofinansowanie trafiło m.in. do gminy Inowłódz. Przewozy Regionalne uruchamiały dzięki niemu bezpłatne pociągi z Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego do Spały. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, w te wakacje weekendowe kursy Polregio nie będą realizowane.

W ramach konkursu „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego” WFOŚiGW dofinansował natomiast przedsięwzięcie zaproponowane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Kwota nieco ponad 46 tys. zł ma pozwolić wojewódzkiej spółce na organizację kilku pociągów specjalnych do Tomaszowa Mazowieckiego. Zgodnie z zasadami konkursu przejazdy mają mieć charakter związany z ekologią.

W każdym z przejazdów weźmie udział 120 osób

– Zgłosiliśmy projekt „ŁKA odkrywa Tomaszów”, który uzyskał dofinansowanie. Zakłada on organizację czterech bezpłatnych wycieczek pociągami ŁKA do Tomaszowa Mazowieckiego oraz zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych: Niebieskich Źródeł, Skansenu Rzeki Pilicy i Grot Nagórzyckich. Planujemy także możliwość zwiedzania samego Tomaszowa z przewodnikiem – zapowiada Marta Markowska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pierwszy pociąg specjalny ma wyjechać z Łodzi w przyszly weekend – 15 lipca. Kolejne wycieczki będą się odbywać co dwa tygodnie: 29 lipca oraz 12 i 26 sierpnia. – W każdej z nich udział weźmie 120 osób – mówi przedstawicielka przewoźnika. – Obecnie spółka przygotowuje się do realizacji tego projektu – dodaje. Szczegółowe informacje dotyczące programu przejazdów oraz zasad, na jakich dystrybuowane będą bilety, mają zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu.

Na razie okazjonalnie, wkrótce – na co dzień

Na co dzień do Tomaszowa Mazowieckiego docierają tylko pociągi Polregio i PKP Intercity. Przypomnijmy jednak, że w planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego jest uruchomienie linii ŁKA w tamtym kierunku. Rozszerzenie sieci połączeń przewoźnika o odcinki we wschodniej części regionu będzie możliwe po dostawach zamówionych już jednostek Newag Impuls. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień potwierdził niedawno, że planowana jest elektryfikacja trasy Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Pozwoliłoby to na otwarcie połączeń Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno obslugiwanych taborem elektrycznym, być może należącym do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pociągi do Tomaszowa Mazowieckiego nie będą jedynymi polączeniami o charakterze turystycznym w regionie łódzkim. UMWŁ kontynuuje bowiem realizowany od kilku lat program o nazwie „Pociagiem w Łódzkie”. W najbliższym czasie zaplanowano kursy do Poddębic (8 lipca), Radomska (22 lipca) i Łęczycy (5 sierpnia).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony