Partnerzy serwisu:

ŁKA bije rekordy: Trzy kwartały lepsze od całego 2019 r.

Roman Czubiński 19.10.2022 1,9k

ŁKA bije rekordy: Trzy kwartały lepsze od całego 2019 r.
fot. Stadler
Od stycznia do września Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewiozła więcej pasażerów, niż w całym roku 2019 lub którymkolwiek wcześniejszym. Oznacza to, że wpływ pandemii COVID-19 praktycznie przestał być widoczny w statystykach przewozowych. Szybko rośnie również napełnienie pociągów.
W pierwszych 9 miesiącach roku pociągi ŁKA przewiozły 6 milionów i 211 tysięcy pasażerów. Jest to wynik lepszy od całego roku 2021 (6 040 tys.), a także od przedpandemicznego 2019 (6 005 tys.). Okazał się też nieznacznie wyższy, niż przewidywano jeszcze na początku października, zanim spłynęły wszystkie dane (przedstawiciele przewoźnika szacowali wtedy, ze potoki pasażerskie mogą wynieść 6 206 tys. osób).

Jednym z najważniejszych powodów wzrostu frekwencji jest rozszerzanie oferty przewozowej. Samorząd województwa (organizator przewozów) i ŁKA zarówno zwiększają stopniowo częstotliwość kursów na już obsługiwanych liniach, jak i rozpoczynają kursowanie na kolejnych odcinkach. W ciągu ostatnich lat pociągi ŁKA zaczęły docierać do Drzewicy, Radomia, Poznania oraz Torunia. Przewoźnik rozpoczął też obsługę trasy przez Olechów w węźle łódzkim.

Najlepszym pod względem frekwencji miesiącem był maj. ŁKA przewiozła wtedy 804 tys. osób. Następne pod tym względem miesiące to: marzec, wrzesień i kwiecień. Najpopularniejszą trasą spółki jest natomiast Łódź Widzew – Skierniewice – Warszawa (choć do stolicy pociągi ŁKA Sprinter dojeżdżają tylko w weekendy).

Do wartości sprzed pandemii COVID-19 szybko zbliża się też wskaźnik średniego napełnienia. Wynosi on obecnie 107 pasażerów na pociąg. Tymczasem w roku 2020 przeciętnym składem ŁKA podróżowało 86 osób, w 2021 r. – 87, a w 2019 – 109 osób. Więcej na temat podsumowania trzech kwartałów bieżącego roku piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika „Rynek Kolejowy”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony