Partnerzy serwisu:

ŁKA rozliczy energię z PKP Energetyką z uwzględnieniem prądu oddanego do sieci

inf. pras. 11.12.2019 34

ŁKA rozliczy energię z PKP Energetyką z uwzględnieniem prądu oddanego do sieci
Fot. Michał Szymajda, RK
PKP Energetyka i Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisały porozumienie, dzięki któremu od stycznia 2020 roku do rozliczenia ilości zużytej energii elektrycznej będą wykorzystywane dane odczytywane w sposób zdalny z liczników zainstalowanych na pojazdach przewoźnika.
Rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii w trakcie hamowania pojazdów stanowi jedno z kluczowych narzędzi optymalizacji zużycia energii na kolei. Rekuperacja, w zależności od konkretnej trasy, może dać oszczędność energii na poziomie 20-25 proc. Dzięki umowie możliwe będzie rozliczenie energii uzyskanej w procesie rekuperacji podczas hamowania pojazdów trakcyjnych ŁKA oraz obniżenie kosztów eksploatacji taboru.

– Mniej energii zużywanej na kolei to ważny krok do zwiększenia konkurencyjności naszej branży. Jako dystrybutor i sprzedawca energii dla przewoźników kolejowych, staramy się szukać rozwiązań, które mogą podnosić efektywność energetyczną przewoźników i zmniejszać pobór energii. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że niezbędna jest transformacja systemu zasilania kolei i oparcie jej również o zieloną energię. Energia z rekuperacji jest swego rodzaju „kolejowym OZE”, dlatego cieszy nas, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna dołącza do grona przewoźników, który dzięki pełnemu olicznikowaniu pojazdów trakcyjnych będzie miał możliwość korzystania z systemu rekuperacji - mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

Stosowanie rekuperacji nie kończy jednak listy możliwych działań służących oszczędzaniu energii na kolei. Dzięki wyposażeniu pojazdów w urządzenia do monitorowania zużycia energii możliwe jest wprowadzanie w życie zasad eco-drivingu – ekologicznej jazdy maszynistów, którzy tak jak kierowcy, mogą swoim stylem prowadzenia pociągu obniżyć zużycie energii. Eco-driving daje możliwość oszczędności nawet na poziomie 5-10 proc. zużywanej energii.

– Wdrożenie rekuperacji w oczywisty sposób opłaca się przewoźnikom kolejowym – korzystamy z energii w ramach swoistego obiegu zamkniętego, dzięki czemu obniżamy koszty i jesteśmy bardziej ekologiczni. Dlatego cieszymy się, że współpracując z PKP Energetyka, możemy wdrożyć to rozwiązanie. Redukując koszty stajemy się coraz bardziej konkurencyjni. Widać to w zwiększającej się liczbie połączeń i ilości pasażerów. Zakładamy, że w 2019 roku przewieziemy prawie 6 mln osób – mówi Janusz Malinowski, prezes zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Kończący się w Madrycie Szczyt Klimatyczny ONZ (COP25) nie pozostawia wątpliwości, że zmiany klimatyczne postępują szybciej niż przewidywano. Czas na wykorzystanie możliwości jakie daje optymalizacja procesów energetycznych. Zużycie energii można ograniczać wykorzystując choćby rekuperatory i to nie tylko w systemach wymiany powietrza w budynkach, ale także w transporcie. Pamiętając, że energia pochodzi głównie z paliw kopalnych, oszczędzając ją zmniejszamy emisje CO2, kluczową dla powstrzymania kryzysu klimatycznego – komentuje Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel oraz Dyrektor Generalny UN Global Compact w Polsce.

PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony