Partnerzy serwisu:

ŁKA przedstawiła nowy rozkład jazdy 2021/2022

inf. pras., oprac. ms. 09.12.2021 4,9k

ŁKA przedstawiła nowy rozkład jazdy 2021/2022
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Od 12 grudnia zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów ŁKA, który, między innymi, zakłada obsługę nowych relacji. W regionie wciąż będzie dużo ograniczeń w ruchu.
Wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadzi nowe codziennie połączenia z Łodzi do Włocławka. Pociągi kursować będą w dwóch parach – poranny i popołudniowy – z Łodzi Widzewa, przez Zgierz i Kutno z czasem przejazdu 2:20 godz. Ze względu na prace modernizacyjne na odcinku pomiędzy Zgierzem a Ozorkowem, połączenie to, do dnia 31 grudnia, skierowanie będzie przez Zgierz, Łowicz Główny i Kutno. Dodatkowo od 23 grudnia uruchomiona zostanie trzecia para pociągów kursujących w skróconej relacji – Łęczyca – Włocławek – Łęczyca.

Do 22 grudnia br. na odcinku Zgierz – Kutno – Zgierz nadal jeździć będą autobusy zastępcze. 23 grudnia br. zostanie otwarta dla pociągów ŁKA zmodernizowana linia kolejowa na odcinku Zgierz – Łęczyca. Pomimo otwarcia linii, nadal będzie trwała modernizacja stacji Kutno, co spowoduje, że część połączeń kolejowych na odcinku Łęczyca – Kutno – Łęczyca nadal będzie obsługiwana autobusami.

Prędkość pociągów pomiędzy Zgierzem a Łęczycą zostanie podniesiona z 70 do 120 km/h. Przepustowość na tym odcinku poprawi się nie tylko dzięki podniesieniu prędkości, ale również przebudowie przystanku Zgierz Północ, na którym od 23 grudnia br. będą rozpoczynały i kończyły bieg pociągi ŁKA. Możliwe tam również będzie mijanie się pociągów jadących z przeciwnych kierunków. Na odcinku objętym modernizacją podniesiono parametry techniczne linii kolejowej, wymieniono tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowano również przejazdy kolejowo – drogowe. Podróżni będą mogli korzystać ze zmodernizowanych peronów wyposażonych w nowe oświetlenie i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Linia sieradzka

Nowością w ofercie ŁKA jest uruchomienie piątkowego i niedzielnego pociągu relacji Łódź Fabryczna – Poznań Główny – Łódź Fabryczna. Czas przejazdu naszego przyspieszonego pociągu (ok. 3 godziny) będzie konkurencyjny wobec innych połączeń bezpośrednich. Ponadto dzięki nawiązaniu współpracy z poznańskim ZTM, bilety kolejowe ŁKA będą honorowane przez 45 minut w komunikacji publicznej
w Poznaniu.

Zmienia się oferta przewozowa na trasie z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego: wraz z wejściem w życie nowego RRJ obsługę tego połączenia przejmuje przewoźnik Polregio.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem utrzymana zostaje para pociągów przyspieszonych – poranny z Sieradza i popołudniowy z Łodzi. Ponadto zostanie uruchomione nowe, wieczorne przyspieszone połączenie relacji Sieradz – Łódź Widzew przez Łódź Kaliską oraz jeden popołudniowy pociąg do Sieradza. W godzinach szczytu popołudniowego uruchomione zostały dodatkowe dwie pary pociągów do/z Pabianic.

Linia łowicka

Łódzka kolej w nadchodzącym rozkładzie jazdy zaplanowała kursowanie 15 par pociągów z Łodzi Widzewa do Łowicza. Dodatkowo, uruchomiony zostanie na tej linii pociąg bezpośredni z Sieradza do Łowicza.
Ze względu na planowane przywrócenie ruchu na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny, sukcesywnie od 12 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. część pociągów ŁKA dojedzie i odjedzie ze stacji Łowicz Główny.

Linia Skierniewice – Łowicz – Kutno

Ze względu na postępujące prace modernizacyjne stacji Łowicz Główny, od dnia 23 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. planowane jest przywrócenie części połączeń w relacji Skierniewice – Łowicz – Kutno, obsługiwanych pociągami na całej trasie. Pozostałe połączenia na tej linii realizowane będą zastępczą komunikacją autobusową.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Na linii Łódź Widzew – Zgierz przez Łódź Stoki uruchomionych zostanie 38 połączeń ŁKA. Na tym odcinku obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów we wszystkich pociągach ŁKA i PKP IC (12 poc.). Dodatkowo, 5 pociągów zatrzyma się na stacjach Łódź Marysin i Łódź Warszawska w celu zapewnienia dowozu i odwozu pasażerów udających się do/z pobliskich szkół.
Wybrane pociągi pojadą w bezpośredniej relacji do/z Kutna/Łowicza. W większości przypadków na stacji Zgierz zostaną zachowana dogodne przesiadki do/z Łodzi Kaliskiej.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Na linii skierniewickiej – oprócz uruchamianych weekendowo połączeń do Warszawy – zaplanowano 21 par pociągów, w tym jedną parę pociągów przyspieszonych. Połączenia przyspieszone realizowane będą w szczycie porannym ze Skierniewic i popołudniowym z Łodzi. Pociągi zatrzymają się na ograniczonej liczbie stacji i przystanków, dzięki czemu czas ich przejazdu wyniesie 50 minut.

Dodatkowo, ze względu na planowane utrudnienia na LK 17, dwa pociągi zmienią termin kursowania z „dni robocze” na „codziennie”. Połączenia te będą obsługiwane nowymi składami trójczłonowymi o większej pojemności.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

W nowym rozkładzie jazdy znalazły się również pociągi jadące bezpośrednio do Radomia. Połączenie to obsługiwane będzie jedną parą pociągów – porannym z Łodzi i popołudniowym z Radomia. Utrzymana zostanie oferta ośmiu par pociągów kursujących do/z Drzewicy.

Nowością w ofercie jest uruchomienie porannego pociągu z Tomaszowa Mazowieckiego, dotychczas obsługiwanego komunikacją autobusową, zapewniającego dojazd do Łodzi przed godziną 6:00.
W związku z pracami na stacji Tomaszów Mazowiecki, które wyłączą ją z obsługi kolejowej w okresie od 13 do 17 grudnia br., dla wszystkich pociągów jadących do/z Drzewicy, pomiędzy Brzustowem a Skrzynkami, uruchomione zostaną skomunikowane z nimi autobusy zastępcze, umożliwiające dojazd i odjazd z miejscowości, w których w tych dniach nie zatrzymają się pociągi.

Linia Łódź Fabryczna – Piotrków Trybunalski – Radomsko

Na linii kolejowej do/z Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska uruchomionych zostanie 9 par pociągów, z czego 6 pojedzie do/z Radomska.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

ŁKA w nowym RRJ będzie kontynuowała bezpośrednie połączenia weekendowe do/z Warszawy, które cieszą się ogromną popularnością wśród podróżnych. W związku z trwającą całkowitą przebudową stacji Warszawa Zachodnia i znaczącymi utrudnieniami w Warszawskim Węźle Kolejowym, 7 par pociągów ŁKA Sprinter wjeżdżać będzie na stację Warszawa Centralna, a 2 pary na stację Warszawa Wschodnia przez Śródmieście. Czas przejazdu pomiędzy Łodzią Fabryczną a stacjami w Warszawie wyniesie około 1:20 godz.

Ze względu na prowadzoną przebudowę stacji Warszawa Zachodnia w dniach 12 i 18 grudnia 5 par pociągów ŁKA Sprinter będzie kursowało do/z Warszawy Głównej.

Najistotniejsze utrudnienia na sieci połączeń kolejowych

Do najważniejszych utrudnień na sieci połączeń kolejowych w województwie łódzkim zaliczyć można przebudowę stacji Łódź Kaliska, niosącej za sobą poważne utrudnienia i ograniczenia przepustowości stacji oraz przyległych szlaków.

W konsekwencji część połączeń musiała zostać wytrasowana z pominięciem tej stacji. ŁKA dołożyła jednak wszelkich starań alby zapewnić dogodne miejsca przesiadek na inne pociągi: między innymi na stacjach Łódź Chojny i Łódź Pabianicka.

W pierwszym cyklu zamknięciowym Zarządca Infrastruktury zaplanował na linii kolejowej nr 17 i 25 w miejscowościach Bedoń i Gałkówek, budowę bezkolizyjnych skrzyżowań drogowo-kolejowych. Inwestycje te powodować będą znaczące utrudnienia w prowadzeniu ruchu pociągów przez ograniczenie przepustowości.

W związku z tym konieczne było ograniczenie kursowania części pociągów jadących do/z Tomaszowa Mazowieckiego, Drzewicy, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska jedynie do stacji Koluszki. ŁKA dołożyła wszelkich starań, aby utrudnienia te były jak najmniej uciążliwe dla podróżnych i w zamian zapewniła dogodne skomunikowania na pociągi w/z kierunku Łodzi. Dodatkowo na odcinku Łódź – Koluszki – Łódź zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów pomiędzy ŁKA, POLREGIO i PKP IC.

Honorowanie z PKP Intercity

Ze względu na liczne prace modernizacyjne na terenie Łódzkiego Węzła Kolejowego, bilety na przejazdy pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą honorowane w pociągach przewoźnika PKP Intercity na terenie Łodzi oraz na liniach ograniczonych stacjami Pabianice, Ozorków oraz Koluszki.

Rozkłady jazdy znajdują się TUTAJ.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony