Partnerzy serwisu:

ŁKA pojedzie do Poznania? Nie ma decyzji, ale prace trwają

Kasper Fiszer 07.10.2021 5,7k

ŁKA pojedzie do Poznania? Nie ma decyzji, ale prace trwają
Pociąg ŁKA Ostrów Wlkp. – Łódź fot. Kasper Fiszer
Jednym z rozważanych kierunków siatki połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jest uruchomienie pociągów do Poznania. Choć przewoźnik ani organizator połączeń nie potwierdzają na razie planów obsługi takich międzywojewódzkich kursów, trwają rozmowy dotyczące możliwości wprowadzenia pewnych rozwiązań taryfowych integrujących ŁKA z poznańską komunikacją miejską. Nie ma natomiast konkretnych planów wdrożenia podobnych ułatwień obejmujących kurs Kolei Wielkopolskich i łódzki transport publiczny.
Czy zaplanowane na 12 grudnia wejście w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów będzie oznaczać kolejne rozszerzenie sieci połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej? Przewoźnik, który od niespełna roku obsługuje międzywojewódzką relację Łódź – Ostrów Wielkopolski, może wkrótce rozpocząć realizację kursów do Poznania. Nie są jednak znane żadne szczegóły przygotowywanej oferty.

Ostateczne rozwiązania mamy poznać za niecały miesiąc


– Na ten moment nie udzielamy informacji na ten temat, jest na to za wcześnie – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, pytana o to, czy przewoźnik uruchomi kursy do stolicy Wielkopolski. – Obecnie trwa finalizowanie rozmów dotyczących rozkładu jazdy 2021/2022 z województwami ościennymi – poinformował nas natomiast Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zapowiedział jednocześnie, że konkretne rozwiązania zostaną przedstawione wraz z końcem października.

W podobnym tonie wypowiedział się samorząd województwa wielkopolskiego, który potwierdził jedynie, że trwają rozmowy z regionemr łódzkim. Wiemy natomiast z pewnością, że uzgodnienia dotyczą m.in. ewentualnego uruchomienia pociągów ŁKA. – Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w zakresie nawiązania ewentualnej współpracy dotyczącej honorowania biletów ŁKA w poznańskiej komunikacji miejskiej – stwierdza bowiem Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Czy będzie integracja taryfowa KW – miasto Łódź?


Jeśli łódzki przewoźnik ostatecznie uruchomi kursy do Poznania, będzie już trzecim operatorem regionalnym na tej trasie. Większość połączeń tej relacji obsługuje bowiem Polregio. Od grudnia 2020 r. funkcjonuje jednak również weekendowe połączenie Kolei Wielkopolskich uruchomione głównie z myślą o studentach. W jego przypadku nie wprowadzono jednak na terenie Łodzi rozwiązań integrujących kolej z komunikacją miejską.

Czy są plany, by np. w pociągach KW honorowane były bilety łódzkiej komunikacji miejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku kursów Polregio czy ŁKA? – Stale współpracujemy z ZTM Poznań i z ŁKA. Będziemy obserwować ich doświadczenie. Jeśli KW zgłoszą się z taką ofertą biletową, będziem ją analizować – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony