Partnerzy serwisu:

ŁKA: Podróżnych do Tomaszowa Maz. mimo podwyżki cen nie brakuje

Kasper Fiszer 19.02.2020 93

ŁKA: Podróżnych do Tomaszowa Maz. mimo podwyżki cen nie brakuje
Pociąg ŁKA do Tomaszowa Maz. fot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna podsumowała wyniki przewozowe z pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania zwiększonej oferty na linii do Tomaszowa Mazowieckiego. W połowie grudnia przewoźnik zwiększył liczbę realizowanych tam przez siebie kursów – z jednej do dziesięciu par. Jednocześnie podniesione zostały jednak ceny biletów.
– Od wprowadzenia rozkładu jazdy 2019/2020 do 9 lutego na linii tomaszowskiej przewieźliśmy prawie 70 tys. osób – powiedziała nam Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wojewódzki przewoźnik, który przejął w połowie grudnia obsługę wszyskich kursów relacji Łódź – Tomaszów Mazowiecki od Polregio (które wciąż realizuje jednak połączenia Łódź – Tomaszów – Opoczno), może być zadowolony z notowanej frekwencji.

Skutki podwyżki mniej odczuwalne – oferta specjalna dla mieszkańców

Zgodnie z przekazanymi nam danymi z usług spółki korzysta bowiem na tej trasie średnio ok. 1500 osób dziennie (choć liczba 70 tys. podróżnych w ciągu niespełna dwóch miesięcy wskazywałaby na nieco niższe zapełnienie pojazdów, należy jednak wziąć pod uwagę dużą liczbę dni świątecznych na przełomie roku 2019 i 2020). Przekłada się to na statystycznie ok. 75 osób na kurs. Ci, którzy korzystali z usług kolei także przed 15 grudnia, odczuli jednak dużą podwyżkę cen biletów. Jak informowaliśmy już na naszych łamach, zarówno Przewozy Regionalne (dziś funkcjonujące już jako Polregio), jak i ŁKA podniosły cenę biletu jednorazowego relacji Łódź – Tomaszów Mazowiecki aż o 50 proc.: z 8 do 12 zł.

Joanna Osińska tłumaczy, że ŁKA jako przewoźnik lokalny dostosowała wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy swoje ceny biletów do zmian w taryfie największego operatora na liniach regionalnych w kraju (PR). Podwyżka wyniosła przeciętnie 8 proc., ale dla podróżujących na linii tomaszowskiej jest ona wyjątkowo dotkliwa. – Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadziła jednak własną ofertę, dzięki której posiadacze Tomaszowskiej Karty Miejskiej mogą podróżować naszymi pociągami ok. 30 proc. taniej – zaznacza przy tym nasza rozmówczyni.

Przyjezdni mogą darmowo podjechać do celu autobusem miejskim

W praktyce więc tomaszowianie nie odczuli skokowego wzrostu opłat. Rabat jest przy tym stosowany od cen z taryfy podstawowej, a nie od tych wskazanych w ofercie handlowej „Łódź Bliżej Ciebie”, na podstawie której wydawane są standardowo bilety Łódź – Tomaszów. Oznacza to, że promocyjny bilet do Łodzi kosztuje nie ok. 8 zł, a 10,20 zł, i to jedynie w przypadku podróży z pominięciem Koluszek. Przejazd nielicznymi kursami realizowanymi przez tę stację węzłową jest nieznacznie droższy.

Jak zaznacza rzecznik ŁKA, promocja działa także w drugą stronę: ci, którzy kupią bilet ŁKA w relacji do Tomaszowa, mogą skorzystać bezpłatnie z tamtejszej komunikacji miejskiej. Bilet kolejowy jest honorowany w autobusach do końca dnia swojej ważności. Dodaje, że nowe ceny wprowadzone na linii tomaszowskiej są porównywalne z tymi stosowanymi w innych relacjach o podobnej długości. Wskazuje ona bowiem, że także przed 15 grudnia bilet relacji Łódź Kaliska – Gawrony (51 km) kosztował 12 zł, a relacji Łódź Fabryczna – Tomaszów Maz. (50 km) był od niego znacznie tańszy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony