Partnerzy serwisu:

ŁKA podniosła ceny biletów. Wzrost o kilka do kilkunastu proc.

Kasper Fiszer 11.01.2023 952

ŁKA podniosła ceny biletów. Wzrost o kilka do kilkunastu proc.
fot. Kasper Fiszer
O miesiąc później niż pierwotnie planowano weszła w życie podwyżka cen biletów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przewoźnik tłumaczy ją głównie zmieniającymi się realiami rynkowymi. Zmian nie odczują podróżujący po ścisłej aglomeracji łódzkiej, dotkną zaś korzystających z pociągów spółki na dłuższych trasach.
Latem zeszłego roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna poinformowała, że w grudniu, wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, wprowadzi nową taryfę opłat. Tak się jednak nie stało. Podwyżkę przyniósł natomiast początek roku 2023. Od stycznia więcej zapłacimy za bilety wydawane według podstawowego cennika przewoźnika, a także za te wystawiane na podstawie kilku ofert specjalnych.

Część podróżnych nie zapłaci więcej


– Podwyżka cen biletów, średnio o 13 proc., wynika z aktualnej sytuacji rynkowej oraz z potrzeby ujednolicenia cennika z innymi przewoźnikami kolejowymi – poinformowała nas Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W informacji prasowej podkreślono, że część podróżnych nie odczuje skutków wprowadzenia nowego cennika. Bez zmian pozostaną bowiem opłaty za bilety strefowe i Wspólny Bilet Aglomeracyjny – wszystkie ważne dla dojeżdżających regularnie do Łodzi, a także do Zgierza i Pabianic.

W niektórych przypadkach podwyżka jest zaś znacząco niższa niż średnia inflacja. I tak o 5 proc. zdrożeją bilety dla posiadaczy wojewódzkich kart seniora i rodziny wielodzietnej, a także dla podróżujących pomiędzy Kutnem a Łowiczem. O 10 proc. podrożały zaś bilety wydawane według taryfy województwa łódzkiego, która w przypadku ŁKA jest stosowana głównie przy przejazdach w relacjach nierozpoczynających się ani niekończących w Łodzi. Na terenie Łodzi wciąż można zaś korzystać z biletów emitowanych przez miasto, które co prawda zdrożały przed kilkoma miesiącami, ale aktualnie ich ceny nie zmieniły się.

Podwyżka również w Polregio


Jednocześnie spółka rezygnuje z utrzymywania oferty Razem taniej dla podróżujących w grupach. Podnosi też opłaty na swoich trasach międzywojewódzkich do Włocławka, Poznania czy podstawową cenę za bilet do Warszawy. Podniesienie opłat za przejazd na podstawie taryfy wojewódzkiej odczują zaś również pasażerowie kursujących na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pociągów Polregio.

Dodajmy, że ceny biletów kolejowych w województwie łódzkim nie zmieniły się w grudniu 2021 r. ani latem 2022 r., gdy podnoszono je w większości regionów. Równolegle z koleją opłaty podnoszą zaś teraz także przewoźnicy drogowi operujący na trasach regionalnych w Łódzkiem. Rosną też stawki za przejazd autobusem komunikacji miejskiej w większości miast aglomeracji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony