Partnerzy serwisu:

ŁKA odwołuje Sprintery do Warszawy i szereg kolejnych kursów w regionie

Kasper Fiszer 18.03.2020 1,7k

ŁKA odwołuje Sprintery do Warszawy i szereg kolejnych kursów w regionie
fot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza pierwsze cięcia w rozkładach jazdy na liniach do Sieradza i Piotrkowa Trybunalskiego, zapowiada też uruchomienie tylko trzech par weekendowych kursów do Warszawy. Będzie też jeszcze mniej pociągów na trasach do Łowicza i Tomaszowa Mazowieckiego. W jednostkach spółki pojawiły się strefy wydzielone dla obsługi pociągu.
W zeszły piątek Łódzka Kolej Aglomeracyjna ogłosiła duży pakiet cięć w rozkładzie jazdy. Ograniczenia związane są rzecz jasna z obecną sytuacją epidemiologiczną. Dziś wiemy już, że lista pociągów przewoźnika, które nie wyjadą w trasy w najbliższych dniach. będzie znacznie szersza. Kolejny pakiet zmian w rozkładzie jazdy wejdzie w życie jutro (czwartek 19 marca).

Do Warszawy dotrze co trzeci Sprinter

Podobnie jak ogłoszone wcześniej cięcia, mają one obowiązywać do 25 marca. Największym ograniczeniem wydaje się rezygnacja z obsługi większości weekendowych kursów ŁKA Sprinter relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia: z dziewięciu par kursów uruchomione zostaną tylko trzy. Z rozkładu jazdy wypadnie jednak również szereg pociągów wewnątrzregionalnych, w tym na liniach, na których wcześniej nie zakładano redukcji.

Mniej będzie więc połączeń ŁKA z Łodzi do Sieradza: zaplanowano o siedem mniej kursów w tym kierunku i o osiem mniej w przeciwnym (przewoźnik zrezygnuje z części autobusów realizujących komunikację zastępczą w okresie remontu linii nr 14). Nie będzie też realizowana jedyna para pociągów z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego (wciąż z ŁKA będzie natomiast można pojechać jeden raz dziennie przez Piotrków do Radomska).

Tylko jedna linia bez ograniczeń w rozkładzie

Ponadto zawieszona zostanie kolejna para połączeń z Łodzi-Widzewa do Łowicza. Nie pojedzie też czwarty już pociąg z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi Fabrycznej. O jeden zmniejszy się zaś liczba kursów na trasie Zgierz – Łódź-Żabieniec – Łódź Kaliska – Łódź-Widzew.

Jak wygląda oferta ŁKA po dwóch falach cięć? Liczba kursów nie uległa zmianie wyłącznie na trasie z Kutna do Skierniewic. Całkowicie zawieszony został natomiast ruch pociągów przez stację Łódź-Olechów. Pomiędzy Łodzią a Skierniewicami kursować będzie zaś 28 pociągów (14 par) z 39 założonych w stałym rozkładzie jazdy. Do tego w weekendy dojdą trzy pary przelotowych „sprinterów”. Na linii z Łodzi do Kutna realizowanych będzie 9 z 13 par, na trasie do Łowicza – 13 z ok. 20 par, a pomiędzy Łodzią-Widzewem a Zgierzem pozostaną 4 z 14 par. Do Tomaszowa Mazowieckiego zamiast 10 dotrze 6 par kursów, a do Sieradza pozostanie łącznie 17 z 32 połączeń (licząc w obu kierunkach łącznie) oraz 5 z 14 przyśpieszonych autobusów zastępczych. Na linii do Radomska pozostała jedna z dwóch par (ta dojeżdżająca do samego Radomska). – O dalszych ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco – zapewnia Joanna Osińska, rzecznik prasowy przewoźnika. Informuje także, że w składach wydzielone zostały przestrzenie niedostępne dla podróżnych, co ma zwiększyć bezpieczeństwo pracy drużyn konduktorskich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport