Partnerzy serwisu:

ŁKA dotarła do Drzewicy. Udana inauguracja przewozów

Kasper Fiszer 13.12.2020 3,8k

ŁKA dotarła do Drzewicy. Udana inauguracja przewozów
Pociąg ŁKA w Drzewicyfot. Kasper Fiszer
Bez przeszkód odbył się inauguracyjny kurs ŁKA z Łodzi do Drzewicy. Przesunięta o kilka miesięcy reaktywacja połączeń regionalnych na zachodnim odcinku linii nr 22 umożliwia przejazd z przesiadką z Łodzi do Radomia. Sześć par pociągów do stolicy województwa uzyskali zaś mieszkańcy kilku miejscowości leżących w powiatach tomaszowskim i opoczyńskim.
13 grudnia punktualnie o 6:40 z Łodzi Fabrycznej odjechał pierwszy rozkładowy pociąg do Drzewicy w historii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Inauguracja przewozów na tej trasie oznacza przywrócenie regularnego ruchu regionalnego pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Drzewicą na linii nr 22 po pięcioletniej przerwie. Oferta połączeń jest zresztą znacznie bogatsza niż przed ich ostatnią likwidacją: w rozkładzie znalazło się obecnie sześć par kursów, a w ostatnim okresie funkcjonowania linii pociąg kursował tylko dwa razy dziennie.

Bez oficjalnych przemów, ale w zgodzie z rozkładem jazdy

Pierwszy kurs obsłużył skład dwóch jednostek Stadler Flirt. Inauguracyjny przejazd odbył się bez problemów i zgodnie z rozkładem jazdy. Poprawnie działały wszelkie urządzenia pokładowej informacji pasażerskiej, pociąg był też prawidłowo zapowiedziany na łódzkich dworcach oraz wyświetlony na stacyjnych tablicach. W niedzielę wczesnym rankiem zapełnienie w wagonach nie było jednak duże i do stacji docelowej dotarło kilkanaście osób. Kasy bez problemów wydawały podróżnym bilety, co jeszcze kilka lat temu w pierwszym okresie po otwarciu nowej trasy nie byłoby na polskiej sieci kolejowej oczywistością.

Inaczej niż podczas poprzednich rozszerzeń sieci obsługiwanej przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, tym razem w związku z obecną sytuacją epidemiczną nie było oficjalnego powitania pociągu na jego stacji końcowej, konferencji prasowej i przemówień przedstawicieli spółki czy urzędu marszałkowskiego. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła również na datę otwarcia połączenia. Pierwotnie samorząd regionalny chciał bowiem uruchomić pociągi już w czerwcu, przesunął jednak inaugurację, tłumacząc swoją decyzję utrzymującym się spadkiem frekwencji w transporcie publicznym.

Możliwość przesiadki na pociąg Kolei Mazowieckich

Trzy z sześciu par połączeń ŁKA są skomunikowane w Drzewicy z pociągami Kolei Mazowieckich w kierunku Radomia. Po godz. 8:00 w Drzewicy po raz pierwszy zjechały się więc pociągi dwóch samorządowych spółek. Z możliwości przesiadki skorzystało parę osób, a wydaje się, że w związku z bardzo słabą ofertą przewoźników autobusowych pomiędzy Łodzią a południowym Mazowszem opcja ta będzie się cieszyć rosnącą popularnością.

Po reaktywacji na kolejową mapę Polski wróciło kilka miejscowości: 1-tysięczny Brzustów, znacznie mniejszy Antoniów, niewielka Dęba (przystanek kolejowy nazywa się tu Dęba Opoczyńska) i Radzice mające ok. 600 mieszkańców. Czas przejazdu ze wszystkich tych wsi do Łodzi wydaje się atrakcyjny, i to pomimo założonej w wielu przypadkach w rozkładzie jazdy zmiany kierunku jazdy pociągu w Koluszkach. Ta prowadzona jest bardzo sprawnie, a czas przewidziany na tę operację wynosi sześć minut.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony