Partnerzy serwisu:

ŁKA: Do Ostrowa Wlkp. z biletem Polregio. Bez podwyżek przy podróżach przesiadkowych

Kasper Fiszer 02.01.2021 44

ŁKA: Do Ostrowa Wlkp. z biletem Polregio. Bez podwyżek przy podróżach przesiadkowych
Pociąg ŁKA z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiegofot. Kasper Fiszer
Po uruchomieniu przez ŁKA kursów do Ostrowa Wielkopolskiego pasażerowie korzystający z biletów miesięcznych Polregio nie odczuli dodatkowych utrudnień. Są one bowiem honorowane w pociągach łódzkiej spółki. Na podstawie biletów jednorazowych wydanych w taryfie Regio można natomiast dojechać z przesiadką do Poznania.
Rozszerzenie siatki połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na obszar województwa wielkopolskiego spowodowało pewne wątpliwości taryfowe. Dotychczas bowiem pasażerowie mogli korzystać z biletów wydawanych w taryfie Regio bądź na podstawie wzajemnego honorowania biletów na terenie województwa łódzkiego, bądź przy podróżach częściowo pociągiem ŁKA, a częściowo – Polregio. Tymczasem stacja w Ostrowie lezy daleko od granicy administracyjnych regionów, a podróż można tu kontynuować nie tylko kursem Regio, ale i pociągiem osobowym Kolei Wielkopolskich.

ŁKA honoruje bilety Polregio także w Wielkopolsce

Niejasności nie dotyczyły zresztą wyłącznie osób przesiadających się, ale też np. dojeżdżających z Ostrowa Wielkopolskiego czy Nowych Skalmierzyc do Kalisza na podstawie biletów okresowych. Jak zapewnił łódzki przewoźnik, ani stali pasażerowie korzystający dotychczas wyłączie z pociągów Regio, ani ci, którzy podróżują z Łodzi do Poznania czy Jarocina, nie odczują podwyżki związanej z koniecznością kupna dwóch osobnych biletów. – Zgodnie z zasadami odprawy, które obowiązują u przewoźników kolejowych na odcinkach „wspólnych”, podróżni odprawiani są według taryfy Polregio, a bilety honorowane są u pozostałych przewoźników realizujących przewozy na danej linii – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Co prawda odcinków wspólnych ŁKA i Polregio jest sporo, a dotychczas pasażerowie ŁKA otrzymywali bilety tej spółki np. przy podróżach z Łodzi do Sieradza czy do Koluszek, nasza rozmówczyni zapewnia, że bez przeszkód można korzystać z biletów wydanych na przejazd pociągiem Regio w pociągach do Ostrowa Wielkopolskiego. Ma to też dotyczyć przesiadających się w Ostrowie na pociąg KW w kierunku Poznania (przypomnijmy, że na tej trasie również funkcjonuje dwóch przewoźników regionalnych, bo Polregio nadal obsługuje tam część kursów, w tym w bezpośredniej relacji do Łodzi).

Bez wspólnego biletu okresowego na trasie do Warszawy

Z podobnego udogodnienia nie mogą natomiast korzystać podróżujący na innej obsługiwanej przez ŁKA i Polregio trasie – z Łodzi do Warszawy.  – Wzajemne honorowanie biletów, zarówno jednorazowych, jak i okresowych, nie obejmuje pociągów kategorii ŁKA Sprinter i interRegio – tłumaczy Joanna Osińska. Tymczasem byłoby to bardzo duże ułatwienie dla posiadaczy biletów okresowych tym bardziej, że łączna liczba tych połączeń jest porównywalna z ofertą PKP Intercity. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zamawia kursy iR realizowane wyłącznie w dni robocze i ŁKA Sprinter uruchamiane tylko w weekendy. Brak integracji taryfowej sprawia, że nie istnieje bilet miesięczny, na podstawie którego można podróżować kursami obu spółek - inny bilet jest potrzebny w tygodniu, a inny podczas weekendów. 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony