Partnerzy serwisu:

ŁKA do Ostrowa: Komunikacja zastępcza i różne trasy przejazdu przez Łódź

Kasper Fiszer 08.12.2020 2,5k

ŁKA do Ostrowa: Komunikacja zastępcza i różne trasy przejazdu przez Łódź
Pociąg ŁKA w Łodzifot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna w najbliższą niedzielę zainauguruje obsługę trasy do Ostrowa Wielkopolskiego. Już w pierwszym dniu pasażerowie muszą jednak liczyć się z koniecznością przesiadki na autobus zastępczy, bo wciąż trwają prace torowe pomiędzy Łodzią a Zduńską Wolą. Od lutego będzie można natomiast dojechać do Ostrowa czy Kalisza bezpośrednio z Łodzi Fabrycznej.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedstawiła szczegóły oferty na swojej nowej trasie z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego. Spółka uruchomi tam dwie pary kursów dziennie, które zastąpią część połączeń obsługiwanych dotychczas przez Polregio. Od samego początku pasażerowie łódzkiego przewoźnika muszą jednak przygotować się na utrudnienia, bo na odcinku z Łodzi lub Pabianic do Łasku będą przewożeni autobusem zastępczym.

Linia nr 14 wciąż w remoncie. Będzie komunikacja zastępcza

Co nieco zaskakujące, docelowo ŁKA nie będzie rozpoczynać i kończyć biegu swoich kursów ostrowskich na łódzkim Dworcu Kaliskim, z którego tradycyjnie odprawiano praktycznie wszystkie pociągi regionalne w kierunku Sieradza. Stamtąd podróżni będą odjeżdżać tylko do 8 lutego, kiedy ma zakończyć się funkcjonowanie komunikacji zastępczej, a ruch kolejowy po modernizowanej linii nr 14 będzie odbywał się już bez problemów. Wówczas wczesnoporanny pociąg do Ostrowa odjedzie z Łodzi Fabrycznej i dojedzie do Pabianic przez łódzkie stacje Widzew, Olechów, Chojny i Lublinek. Pociąg wyjeżdżający z Łodzi o 11:56 pojedzie natomiast z Łodzi Fabrycznej przez Widzew, Olechów i Chojny do Łodzi Kaliskiej, skąd wyjedzie standardową trasą. W tym przypadku czas przejazdu z Łodzi Fabrycznej do Pabianic sięgnie niemal godziny.

– Z Ostrowa Wielkopolskiego będzie można kontynuować podróż w kierunku Poznania i Wrocławia – zapewnia Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Szczególnie istotna wydaje się druga ze wskazanych relacji, bo kursy ŁKA zastąpią pociągi Polregio dojeżdżające bezpośrednio właśnie do stolicy Dolnego Śląska. Czas oczekiwania na przesiadkę będzie bardzo różny i będzie się wahał od 5 do aż 45 minut. Należy jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach zdarzało się, że w Ostrowie bezprzesiadkowe kursy Regio Wrocław – Łódź również oczekiwały na odjazd niemal godzinę.

Do łask wróci Wspólny Bilet Samorządowy?

Podróżni przesiadający się w Ostrowie do pociągów kategorii Regio nie odczują zmiany przewoźnika przy kupowaniu biletu w kasie. Będzie im bowiem wydawany bilet kategorii Regio. Przykładowo, za podróż z Łodzi do Poznania nadal zapłacimy 35 zł. Tym, którzy będą zaś korzystać z usług ŁKA i KW, nasza rozmówczyni proponuje skorzystanie z nieco zapomnianej oferty Wspólny Bilet Samorządowy. Ten kosztuje 38 zł i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu doby. Trudno jednak uznać, by była to dobra oferta dla przemieszczających się na krótszym dystansie, np. z Kalisza do Pleszewa albo do Leszna.

– W ramach Wspólnego Biletu można jechać z Łodzi do Poznania lub Wrocławia pociągami uruchamianymi przez ŁKA, Polregio, PKP Intercity i Koleje Wielkopolskie – dodaje Joanna Osińska. Z kolei ta oferta (o podobnej nazwie, ale zupełnie innej formule działania) nie przyniesie pasażerom korzyści na tyle dużych, by zniwelować różnicę w cenie dwóch osobnych biletów i biletu w taryfie Regio na połączenie bezpośrednie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony