Partnerzy serwisu:

ŁKA: Dłuższa podróż tańsza niż krótsza

Kasper Fiszer 11.05.2017 220

ŁKA: Dłuższa podróż tańsza niż krótsza
Pociąg ŁKA z Łodzi przez Zgierz do Łowicza.fot. Kasper Fiszer.
Podróżujący pociągami ŁKA w relacjach rozpoczynających się lub kończących w Łodzi mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny biletów. W niektórych przypadkach opłacenie przejazdu na dłuższą odległość okazuje się więc tańsze niż na krótszą. Dzieje się tak na liniach do Kutna i Łowicza.
Podróżujący pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej muszą liczyć się z pewnymi zawiłościami taryfy przewoźnika. Oprócz standardowego cennika opłat stosuje on także na szeroką skalę dotyczącą biletów jednorazowych ofertę o handlowej nazwie Łódź Bliżej Ciebie. Przewidywane w jej ramach opłaty za przejazd są niższe niż podstawowe, ale z promocji można skorzystać jedynie w przypadku podróży z lub do któregoś z przystanków leżących na terenie stolicy województwa.

Oferta nie obejmuje relacji do miejscowości po drodze

Upust dla dojeżdżających do Łodzi bywa relatywnie duży, a niższe ceny oferowane są dla pasażerów wszystkich obsługiwanych przez ŁKA tras o zasięgu regionalnym. Tabele opłat przewidują możliwość odbycia podróży z każdego z przystanków na liniach do Sieradza, Kutna i Łowicza, a także ze Skierniewic lub z Warszawy (w tym przypadku już nie ze stacji pośrednich). Jak podkreśla na swojej stronie internetowej przewoźnik, „oferta nie obowiązuje przy przejazdach pomiędzy stacjami/przystankami położonymi wewnątrz danej linii (np. Zduńska Wola – Sieradz, Stryków – Głowno, Zgierz – Łowicz Gł.)”.

Interesujący jest zwłaszcza ostatni z wskazanych przez spółkę przypadków. Takie obostrzenie sprawia bowiem, że pasażer, który wsiadł do pociągu z Łodzi do Łowicza na stacji początkowej i jedzie do końca trasy, zapłaci za przejazd mniej niż ten, który rozpoczyna podróż do Łowicza dopiero w Zgierzu. Ten pierwszy wyda na bilet wystawiony według oferty Łódź Bliżej Ciebie 12 zł, ten drugi zaś skorzysta z podstawowego cennika spółki, zgodnie z którym musi zapłacić 13,50 zł.

Biletomaty działają zgodnie z założeniami

Podobnych przypadków jest więcej i dotyczą obu linii wybiegających z Łodzi na północ: normalny bilet ze Zgierza do Kutna kosztuje 14,60 zł, a z Łodzi tylko 13 zł; ze Zgierza do przystanku Grudze – 11,70 zł, z Łodzi – 11 zł; ze Zgierza do Głowna – 7,60 zł, z Łodzi – 7,50 zł. Tymczasem biletomaty ŁKA będące podstawowym kanałem sprzedaży przewoźnika zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej spółki nie proponują tańszych biletów w dłuższych relacjach. O ile pasażer jadący do Zgierza może kupić bilet aż do Łodzi i wysiąść z pociągu wcześniej (jeśli oczywiście wie o „ukrytej” zniżce), o tyle ten podróżujący w kierunku przeciwnym nie ma szans na skorzystanie z oferty.

– Biletomaty w pociągach wskazują najkorzystniejszą cenowo ofertę biletową zgodną ze wskazaną przez pasażera relacją – tłumaczy Marta Markowska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Spółka uznaje więc obecną sytuację za właściwą. Przedstawicielka przewoźnika nie odniosła się natomiast wprost do naszego pytania, czy pasażer ma prawo zakupić bilet w niższej cenie z Łodzi i wsiąść z nim do pociągu na stacji pośredniej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony