Partnerzy serwisu:

Litwa. LTG Link z długoletnią umową na przewozy pasażerskie

Przemysław Farsewicz 18.01.2023 1k

Litwa. LTG Link z długoletnią umową na przewozy pasażerskie
fot. M. Szymajda
Ministerstwo Transportu i Komunikacji Republiki Litewskiej podpisało z LTG Link umowę o przewozach pasażerskich na kolejną dekadę – do 2032 roku. Przewoźnik może liczyć także na stabilne źródło finansowania, co pozwoli mu w przyszłości odnowić tabor.
Umowa LTG Link z Ministerstwem Transportu i Komunikacji wyznacza ambitny cel znacznego zwiększenia liczby pasażerów przewożonych koleją. Do 2025 roku wskaźnik ten ma wzrosnąć do 6 mln, a w 2030 roku do 10 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, w 2022 roku, od stycznia do listopada, Koleje Litewskie przewiozły prawie 4,3 miliona pasażerów.

Dokument traktuje również o corocznej kwocie dofinansowania do przewozów pasażerskich. LTG Link ma otrzymywać 40 mln euro, co łącznie przez dziesięć lat da kwotę 400 mln euro. Długoterminowa umowa pozwoli przewoźnikowi starać się o dodatkowe finansowanie w celu zakupu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Podczas gdy ministerstwo określi trasy, wymagania dotyczące jakości usług publicznych i stworzy środki kontroli, LTG Link będzie odpowiedzialny za rozkład jazdy, aby zapewnić lepszą koordynację z usługami autobusowymi. Umowa przewiduje również, że władze lokalne będą pomagać w kształtowaniu usług w celu zaspokojenia poszczególnych potrzeb każdego regionu. Przewidziano koordynowanie różnych środków transportu. Planowane jest również utworzenie parkingów typu „parkuj i jedź” na stacjach oraz stworzenie systemów biletowych ułatwiających korzystanie z komunikacji miejskiej.

– Umowa z LTG Link przez następną dekadę ugruntowała dążenie obu stron do dalszego zachęcania obywateli do wybierania podróży koleją, a także zwiększania atrakcyjności podróży koleją i poprawy jakości świadczonych usług – mówi Marius Skuodis, litewski minister ds. transportu i komunikacji. – Ta umowa zwiększy wymagania jakościowe co do oferty przewoźnika i pomoże wzmocnić kontrolę nad firmą i zapewnić długoterminowe finansowanie. Co niezwykle ważne, dajemy dobre warunki pod odnowę całego taboru, na co kładziemy duży nacisk – podkreśla.

– Umowa stanowi nowy kamień milowy w rozwoju ekologicznego transportu kolejowego – mówi Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link. – Długoterminowe i stabilne dofinansowanie pozwoli nam nie tylko zaplanować i zrealizować to, czego pasażerowie potrzebują dzisiaj, ale także zaplanować odnowienie i rozbudowę taboru – dodaje.

Jak wyjaśnia ministerstwo, zawarcie umowy oraz finansowanie połączeń kolejowych, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb ludności do podróżowania publicznymi środkami transportu międzymiastowego, odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie publicznego transportu pasażerskiego usług kolejowych i drogowych. Podkreślono, że takie działania są powszechną praktyką w Unii Europejskiej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony