Partnerzy serwisu:

Litwa chce uniknąć kary za demontaż linii do rafinerii Orlenu

Tomasz Kościelny 12.12.2017 5,8k

Litwa chce uniknąć kary za demontaż linii do rafinerii Orlenu
Fot. Algirdas, CC-BY-SA 3.0
Niebawem do Komisji Europejskiej wpłynie odwołanie litewskiego rządu w sprawie kary, która została nałożona za demontaż torów prowadzących na Łotwę. Linia pełniła ważną rolę w działalności Orlenu. Litwini chcą odbudować linię w ciągu dwóch lat. Jeśli nie uda się anulować kary, to liczą przynajmniej na częściowe jej zmniejszenie.
Za rozbiórkę torów, którymi Orlen transportował swoje produkty na Łotwę, Komisja Europejska nałożyła karę na rząd Litwy w wysokości 28 mln euro. Demontaż trasy z Możejek na Łotwę, o długości blisko 20 km, nastąpił w 2008 roku. Zmusiło to koncern do korzystania z dłuższej, nierentownej trasy. Jeszcze w tym samym roku PKN Orlen złożył skargę na działalność litewskiego rządu w Komisji Europejskiej. Grzywna została nałożona dopiero w październiku tego roku. Wcześniej trwały też negocjacje Orlenu z przedstawicielami litewskiego rządu, ale zakończyły się fiaskiem.

Według Komisji Europejskiej Litwa, demontując tory, naruszyła zasady ochrony konkurencji, uniemożliwiając dużemu klientowi Kolei Litewskich korzystanie z usług innego przewoźnika. W swojej decyzji Komisja nie tylko nałożyła na koleje litewskie grzywnę, nakazała im też zaprzestać naruszenia i powstrzymać się od podejmowania wszelkich działań mających identyczny lub podobny cel lub skutek.

Z informacji opublikowanych przez litewskie media wynika, że tory z Możejek do łotewskiej miejscowości Renge zostaną odbudowane w 2019 roku. Dlatego też litewski rząd liczy na obniżenie lub całkowite anulowanie kary. Odpowiednie dyspozycje w tej sprawie zostały już wydane przedstawicielom Kolei Litewskich, które mają formalnie wystąpić z odwołaniem.

PKN Orlen jest właścicielem stu procent akcji spółki Orlen Lietuva. Płocki koncern od czasu przejęcia rafinerii wydał kilkanaście mld zł na inwestycje w litewską spółkę.

Decyzją litewskiego rządu, Koleje Litewskie zajmą się odbudową linii, począwszy od projektu. Wartość inwestycji jest w tej chwili szacowana na 20 mln euro.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony