Partnerzy serwisu:

Linia Poznań – Szczecin: Ponad 90 obiektów zostanie przystosowanych do potrzeb zwierząt

inf. pras. 27.10.2019 158

arrow
arrow
Linia Poznań – Szczecin: Ponad 90 obiektów zostanie przystosowanych do potrzeb zwierząt
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Linia Poznań – Szczecin: Ponad 90 obiektów zostanie przystosowanych do potrzeb zwierząt
Linia Poznań – Szczecin: Ponad 90 obiektów zostanie przystosowanych do potrzeb zwierząt
Modernizacja linii kolejowej z Poznania do Szczecina zapewni przejścia dla ssaków, gadów i płazów na ponad 90 obiektach – informują PKP Polskie Linie Kolejowe.
Jak informuje PKP PLK, wzdłuż linii kolejowej E59 z Poznania do Szczecina mieszkają m.in. wilki, wydry, żółwie błotne, żmije zygzakowate. Z myślą o nich inwestor wybuduje wiadukt pod torami dla małych i średnich zwierząt oraz 8 przepustów dla płazów. Ponadto dla potrzeb zwierzęcych wędrówek zostaną zmodernizowane istniejące obiekty. W sumie ponad 80 obiektów, w tym 66 mostów, 6 wiaduktów i 13 przepustów będzie służyło „mieszkańcom”.

Kolejowe mosty będą wyposażone w specjalne półki, które umożliwią zwierzętom pełzanie, skakanie lub dreptanie nad rzekami. Wiadukty pod i nad linią kolejową pozwolą bezpiecznie przekroczyć tory sarnom, wilkom, dzikom czy lisom. Płazy bez problemu będą korzystać ze specjalnie dla nich dostosowanych przepustów pod torami.

Linia E59 przebiega przez kilka obszarów Natura 2000. Inwestycja realizowana jest na podstawie uzyskanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która określa w jaki sposób powinny być prowadzone roboty, ze szczególnym uwzględnieniem zwierząt i roślin –podaje PLK.

Zlecane przez PLK badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapek pozwoliły poznać zwyczaje zwierząt obok linii kolejowych. Filmy pokazują, że wilki po sprawdzeniu sytuacji ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory. Lisy i zające swobodnie czują się przy liniach kolejowych. O nadjeżdżającym pociągu ostrzeże je dźwiękowe urządzenie ochrony zwierząt, w kształcie słupka z nagłośnieniem, które odtwarza specjalnie przygotowane ostrzegawcze głosy zwierząt.

Stado szybkich jeleni pozwala sobie na spacer w pobliżu linii kolejowej, jednak zachowuje ostrożność i nadsłuchuje czy nie przejeżdża pociąg. Ostrożność zachowują także łosie, szczególnie gdy prowadzą młode.

Żaby rzadko przeskakują przez torowisko. Podobnie jak żółwie, mogą korzystać ze szlaków przez specjalnie dostosowane przepusty. Zaskrońce przypełzają wygrzewać się koło szyn, do czasu kiedy poczują drgania nadjeżdżającego pociągu. Wówczas znikają w otoczeniu. Nietoperze w dzień szukają schronienia w kolejowych mostach i przepustach. Nocą bez problemów korzystają z przestrzeni ponad torami i siecią trakcyjną – czytamy w informacji PLK.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony