Partnerzy serwisu:

Linia Kraków – Katowice: Torpol z umową na modernizację

inf. prasowa 16.11.2016 777

Linia Kraków – Katowice: Torpol z umową na modernizację
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś (16 listopada) umowę na modernizację trasy Katowice – Kraków, na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy. Inwestycję za ponad 300 mln zł wykona Torpol.
– Realizacja tego projektu nie tylko skróci podróż z Katowic do Krakowa, ale także znacznie poprawi komunikację w aglomeracji krakowskiej. W obecnej perspektywie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szczególną wagę przywiązują do wzmocnienia kolejowego transportu w aglomeracjach. Nasze inwestycje przekraczają 2 mld zł tylko w stolicy Małopolski, a podobne zadania usprawnią podróże także w Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Tak jak na wszystkich modernizowanych przez PLK trasach, również na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy, zmieni się standard obsługi pasażerów dzięki modernizacji peronów i urządzeń obsługi podróżnych. Powstanie nowy, wygodny przystanek Kraków – Bronowice (przy ul. Armii Krajowej), który dostosowany zostanie do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Budowa nowego obiektu to konsekwentne działania PLK na rzecz poprawy transportu kolejowego w aglomeracji krakowskiej. Nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i nawierzchnię zyska także stacja Kraków – Mydlniki. Obsługę podróżnych poprawi dodatkowo budowa podziemnego przejścia na perony zarówno na stacji, jak i nowym przystanku.

Ważnym przedsięwzięciem dla mieszkańców Krakowa będzie budowa wiaduktu kolejowego, który zastąpi przejazd w poziomie szyn przy ul. L. Rydla i poprawi bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz system komunikacji miejskiej. Na całej trasie PLK przebudują także pięć wiaduktów kolejowych, wymienią ponad 17 km torów i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Rozpoczęcie prac między Krakowem Mydlnikami a Krakowem Głównym Towarowym planowane jest pod koniec 2016 r., a ich zakończenie w 2018 r. Koszt inwestycji to ok. 304 mln zł brutto. Zakończenie modernizacji odcinka Katowice - Kraków planowane jest w 2020 r. Torpol pokonał w przetargu osiem innych podmiotów.

Linia Katowice - Kraków to odcinek międzynarodowego korytarza E 30, prowadzącego od Dolnego Śląska przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Łączy ona najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski oraz Niemcy, Polskę i Ukrainę. Stan zaawansowania robót na magistrali opisywaliśmy tutaj. Modernizowane będą m. in. odcinki przyległe do inwestycji, którą wykona Torpol. W styczniu PKP PLK podpisały umowę z konsorcjum Viyas y Construcciones na przebudowę odcinka Kraków Mydlniki – Krzeszowice. Natomiast najniższą ofertę na 20-kilometrowy odcinek linii E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej złożyło konsorcjum Mota-Engil, Mostostal Warszawa, Acciona. Będzie to kosztować ponad miliard złotych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony