Partnerzy serwisu:

Linia 356 powróci do Kcyni? Przetarg od razu na projekt

Jakub Madrjas 07.06.2021 4,4k

arrow
arrow
Linia 356 powróci do Kcyni? Przetarg od razu na projekt
Fot. Jarosław Szczepaniak, GFDL
Linia 356 powróci do Kcyni? Przetarg od razu na projekt
Linia 356 powróci do Kcyni? Przetarg od razu na projekt
PKP PLK ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. 
Linia kolejowa nr 356 stanowi element najkrótszego połączenia Poznania z Bydgoszczą (alternatywnie dla podstawowej trasy przez Gniezno i Inowrocław). Dziesięć lat temu wyremontowano odcinek z Poznania do Wągrowca i Gołańczy, a ponowne otwarcie okazało się ogromnym sukcesem. Przez wiele lat brakowało jednak decyzji o przeprowadzeniu dalszych prac , na zamkniętym dla ruchu pasażerskiego odcinku od Gołańczy do połączenia z linią nr 281 w Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt znajdował się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego województwa i Krajowego Programu Kolejowego.

Remontu nie udało się przeprowadzić w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020. W 2018 roku Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował, że linia została ujęta w pracach planistycznych nad nową perspektywą UE 2021–2027. Zaznaczył jednak, że kwestia źródła finansowania inwestycji zostanie rozstrzygnięta w momencie zapoznania się z uwarunkowaniami finansowymi perspektywy budżetowej na lata 2021–2027". 

Wygląda na to, że remont dalszego odcinka tej trasy jest coraz bliżej. PKP Polskie Linie Kolejowe niedawno wybrały firmę, która przygotuje projekt rewitalizacji odcinka od Wągrowca przez Gołańcz aż do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Teraz ogłoszony został kolejny przetarg, dla ostatniego odcinka - od granicy województw do Kcyni. Co ciekawe, postępowanie obejmuje jednocześnie opracowanie dokumentacji przedprojektowej oraz projektowej - jako oddzielne zadania. Wykonawcy zostaną wybrani na mocy kryterium ceny.

Długość odcinka linii kolejowej nr 356 zlokalizowanego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego to 7,5 km. W Kcyni całym obszarem stacji, w powiecie nakielskim linia nr 356 łączy się z linią nr 281. Prace przygotowawcze zakładają nie tylko remont linii, ale też budowę nowej mijanki na odcinku linii kolejowej nr 281 od stacji Kcynia (km 216,444) do stacji Nakło nad Notecią (km 235,135). Miejsce budowy mijanki ma zostać wskazane po przeprowadzeniu analiz popytu, ruchowych i technicznych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony