Partnerzy serwisu:

Linia 281: Powrót pociągów także na południe od Krotoszyna

Kasper Fiszer 05.09.2018 4,4k

Linia 281: Powrót pociągów także na południe od Krotoszyna
Pociąg regionalny na linii nr 281fot. Kasper Fiszer
Województwo wielkopolskie zapowiada reaktywację ruchu na kolejnym odcinku linii nr 281. Po otwarciu przewozów pomiędzy Gnieznem a Jarocinem kolejnym etapem przywracania trasy na kolejową mapę Polski ma być inauguracja połączeń z Wrocławia Głównego do Krotoszyna. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy samorządami regionalnymi z Poznania i Wrocławia dotyczące kształtu oferty, która zostanie wdrożona po zakończeniu trwających prac remontowych.
Po tegorocznym powrocie pociągów na odcinek Jarocin – Września – Gniezno ruch przywrócony zostanie także na południowym odcinku linii nr 281 Oleśnica – Chojnice. Obecnie trwają prace infrastrukturalne na fragmencie tej trasy od Grabowna Wielkiego do Zdun. Uruchomienie kursów pasażerskich po zakończeniu remontu zapowiedział już Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

W Krotoszynie nastąpi przesiadka do pociągu do Jarocina i Poznania

Dotychczas wydawało się przy tym, że zaplanowane kursy będą dojeżdżać tylko do Milicza, gdyż zamiaru ich współfinansowania nie ogłaszało województwo wielkopolskie. Dziś tamtejszy samorząd potwierdził jednak, że chciałby, by kursy z Wrocławia przekraczały granicę regionów. – Województwo jako organizator przewozów jest zainteresowane uruchomieniem pociągów między Krotoszynem a Wrocławiem Głównym ze skomunikowaniem połączeń w Krotoszynie w kierunku Jarocina – powiedział nam Henryk Szczefanowicz, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Ze względu na charakter przedmiotowej linii komunikacyjnej położonej na granicy dwóch województw (wielkopolskiego i dolnośląskiego) uruchomienie przewozów, zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, wymaga dokonania ustaleń pomiędzy dwiema jednostkami samorządu terytorialnego i podpisania stosownego porozumienia – zaznacza przy tym nasz rozmówca. Zgodnie z jego słowami prace nad umową regulującą tę kwestię są już dosyć zaawansowane.

Trwa ustalanie treści porozumienia między województwami

– Obecnie trwają rozmowy w sprawie oferty przewozowej oraz ustalenia treści stosownego porozumienia – stwierdza bowiem przedstawiciel UMWW. – Podanie dalszych szczegółów będzie możliwe po zakończeniu rozmów – podsumowuje. Nie wskazuje przy tym na razie żadnych konkretnych dat – ani zakończenia obecnych negocjacji, ani możliwego otwarcia ruchu.

46-kilometrowy odcinek linii nr 281 pomiędzy Krotoszynem a Grabownem Wielkim był czynny w regularnym ruchu pasażerskim do grudnia 2016 r. Później przez nieco ponad miesiąc w roku 2017 kierowano tamtędy pociągi dalekobieżne, co związane było z pracami torowymi pomiędzy Grabownem Wielkim a Ostrowem Wielkopolskim na linii nr 355. W ostatnim okresie utrzymywania pociągów regionalnych kursowały one jedynie w niektóre dni tygodnia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony