Partnerzy serwisu:

Linia 25: Siedmiu chętnych w przetargu na dokumentację

Roman Czubiński 31.03.2020 2,3k

Linia 25: Siedmiu chętnych w przetargu na dokumentację
fot. Kasper Fiszer
Aż siedem firm i konsorcjów ubiega się o wykonanie dla PKP PLK projektu modernizacji odcinka Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Wszystkie oferty mieszczą się w kosztorysie i spełniają podstawowe warunki formalne. Na realizację zamówienia zwycięzca przetargu będzie miał niemal dwa lata od podpisana umowy.
Zarządca infrastruktury przeznaczył na sfinansowanie opracowania 12,9 mln zł netto (15,867 mln zł brutto). Wszystkie oferty zmieściły się w tej kwocie. Najtańszą z nich złożyło konsorcjum Fehlings Krug Polska i Infrares, które zażądało za swoje usługi 7 982 700 zł brutto. Następny w kolejności był Schuessler-Plan Inżynierzy (8 487 000 zł brutto). Najdroższą ofertę złożył za to Transprojekt Gdański (13 324 590 zł brutto). Pozostali oferenci to: ARCADIS, Multiconsult, konsorcjum BBF i Idom oraz CE Project Group.

Jedynym kryterium udzielenia zamówienia była cena. Wszyscy uczestnicy przetargu spełnili oczekiwania PKP PLK co do terminu realizacji zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności. Biorąc to pod uwagę, nie należy spodziewać się problemów z rozstrzygnięciem postępowania i podpisaniem umowy.

Ogłoszone 10 lutego zamówienie dotyczy opracowania dokumentacji projektowej dla modernizacji linii 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Planowany przez PKP PLK zakres prac obejmuje pełen zakres branż (torową, SRK, elektroenergetyki, mostowej, telekomunikacyjnej i drogowej), a także elektryfikację odcinka - ale jak pisaliśmy - dopiero w drugim etapie. Ta ostatnia to warunek konieczny, by do Opoczna zaczęły docierać pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – obecnie trasa jest obsługiwana taborem spalinowym przez Polregio.

PKP PLK chce, by infrastruktura po modernizacji pozwalała na rozwijanie prędkości 120-160 km/h przez pociągi pasażerskie i 100-120 km/h przez towarowe. W celu poprawy parametrów wykonawca może zaprojektować korekty geometrii toru, lecz bez wychodzenia poza grunty należące obecnie do kolei. Wariant II jest skromniejszy pod względem prędkości (odpowiednio: 120 i 100 km/h). Zamawiający rozważa możliwość dobudowy drugiego toru. Na stacji w Opocznie zostanie zaprojektowany dodatkowy tor odstawczy dla pociągów kończących bieg. Wykonawca ma zaprojektować nowe przystanki: Tomaszów Mazowiecki Ludwików (w km 58,700), Kamień Opoczyński i Szadkowice z peronami jednokrawędziowymi. Nowe oraz istniejące stacje i przystanki mają zostać dostosowane do poruszania się osób o ograniczonej mobilności zgodnie z normami TSI.

Większość przepustów ma zostać wykonanych od nowa, a mosty – przebudowane lub wyremontowane. Urządzenia SRK mają zostać dostosowane do przyszłej budowy Lokalnego Centrum Sterowania w Tomaszowie, obsługującego odcinek aż do Stąporkowa. Wykonawca dokumentacji ma jednak nie uwzględniać instalacji systemu ETCS/ERTMS, który – według zamawiającego – zostanie wykonany w ramach osobnego zadania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony