Partnerzy serwisu:

Linia 203 od Tczewa do Czerska będzie przygotowana do elektryfikacji

Michał Szymajda 11.08.2022 4,3k

Linia 203 od Tczewa do Czerska będzie przygotowana do elektryfikacji
fot. PKP Energetyka
PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały zadanie dotyczące za zaprojektowania linii zasilających do podstacji trakcyjnych w ramach zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Czersk”.
Na początku lipca PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zleceniu Gdańskiemu Transprojektowi wartego 3,9 mln złotych netto „zamówienia podobnego” w zakresie wykonania dokumentacji projektowej dla przyszłego zasilania odcinka linii kolejowej między Tczewem a Czerskiem. Chodzi o zaprojektowanie podstacji trakcyjnych w Starogardzie Gdańskim, w Kaliskach, Czersku, Dębowcu oraz kabin sekcyjnych w Zwierzyńcu i Piesienicach. Opracowane ma zostać umiejscowienie linii zasilających 15/110 kV do wspomnianych podstacji trakcyjnych wraz z niezbędnym branżowym wyposażeniem, układem sterowania i monitoringiem, budowę kabli zasilaczy sieci trakcyjnej i kabli powrotnych oraz kabli sterowania łącznikami sieci trakcyjnej. PKP PLK tak wyjaśnia zasadność przekazania zamówienia Transprojektowi.

– Projektowanie oraz budowa układu zasilania będzie toczyć się równolegle z modernizacją linii nr 203, aby po zakończeniu wszystkich prac możliwy był do oddania do eksploatacji w pełni zmodernizowany i zelektryfikowany odcinek linii. Projekt jest zaplanowany do realizacji do końca 2027 r. Przygotowanie dokumentacji projektowej finansowane jest z budżetu państwa, natomiast roboty budowlane planowane są do realizacji przy współfinansowaniu ze środków unijnych. Projekt na obecnym etapie ubiega się o uzyskanie dofinansowania – napisał Przemysła Zieliński z biura prasowego PKP PLK.

Jak dodaje, w 2019 r. zakończono przygotowanie Studium Wykonalności dla odcinka Chojnice – Czersk, w ramach którego przewidziano modernizację tego odcinka linii wraz z jego elektryfikacją. Ponadto w obecnej perspektywie finansowej prowadzono prace przygotowawcze także w ramach poniższych projektów:

1. Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz – Trójmiasto i liniach stycznych oraz chojnickim węźle kolejowym;
2. Prace na liniach kolejowych 18 i 203 na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn;
3. Rewitalizacja linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż - Gorzów Wielkopolski.

W ramach obecnie prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe działań planistycznych na perspektywę finansową 2021 – 2027, rozważane są projekty obejmujące linię kolejową nr 203 Tczew – Kostrzyn, przy czym należy mieć na uwadze, że ostateczna lista przyszłych projektów przyjętych do realizacji (a tym samym poszczególnych odcinków linii nr 203) będzie uwarunkowana decyzjami dotyczącymi finansowania projektów kolejowych w perspektywie finansowej 2021 – 2027 oraz wielkością dostępnego budżetu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony