Partnerzy serwisu:

Liczba pasażerów kolei spadła, ale przewozy towarowe dalej rosną

Jakub Madrjas 30.03.2018 2,9k

Liczba pasażerów kolei spadła, ale przewozy towarowe dalej rosną
Fot. Remigiusz Ploetz
Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane przewozowe za luty 2018 roku. Niepokoi, że spadła liczba pasażerów, mimo że przewoźnicy wykonali większą pracę eksploatacyjną. 
Więcej pociągów, mniej pasażerów

W lutym 2018 roku liczba pasażerów oraz praca przewozowa po raz pierwszy od dłuższego czasu spadła względem poprzedniego okresu – odpowiednio o 2,2% i 1,3%. Ogółem kolej w lutym przewiozła 23 mln pasażerów. Praca przewozowa kształtowała się na poziomie prawie 1,5 mld pasażerokilometrów, natomiast eksploatacyjna 12,9 mln pociągokilometrów. Ta ostatnia liczba wzrosła o 2,3% w porównaniu do lutego 2017 r, co jednak oznacza, że przewozy są mniej efektywne. 

Porównując dane za pierwsze dwa miesiące 2018 r. do wyników osiągniętych rok wcześniej, podstawowe parametry były niższe o 2,7% i 0,4%, odpowiednio wg liczby pasażerów i pracy przewozowej, natomiast praca eksploatacyjna wzrosła o blisko 3%. Jednakże w dalszym ciągu wyniki te są wyższe niż jeszcze dwa lata temu, a różnica w porównaniu z rokiem ubiegłym jest stosunkowo niewielka – podsumowuje UTK. 

Wzrost udziałów PKP Intercity

Za spadek liczy pasażerów nie odpowiada PKP Intercity – udziały przewoźnika w rynku względem lutego ubiegłego roku wzrosły i osiągnęły 13,56%. Spadły natomiast udziały w rynku największych przewoźników regionalnych – Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa. W przypadku tych dwóch ostatnich należy to tłumaczyć przede wszystkim zamknięciem linii 447 i innymi utrudnieniami w ruchu. Również Przewozy Regionalne mogą narzekać na zamykanie tras kolejowych.

Wzrosty osiągnęli pozostali przewoźnicy regionalni. Luty to kolejny miesiąc z rekordową liczbą pasażerów. Wzrost ten częściowo związany jest z pojawieniem się od 10 grudnia ubiegłego roku pociągów Kolei Wielkopolskich na nowych liniach, ale obserwujemy jednocześnie, że na liniach, które obsługujemy kolejny rok również przybywa podróżnych. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych miesiącach liczba przewożonych pasażerów będzie nadal rosła i dzięki temu w 2018 roku po raz pierwszy przewieziemy ponad 10 milionów osób – poinformowały Koleje Wielkopolskie.

Dalszy wzrost liczby pasażerów odnotowała również Łódzka Kolej Aglomeracyjna. – Wyniki za styczeń-luty 2018 r.: liczba pasażerów wzrosła o 24% w stosunku 2017 r. Zgodnie z planem – poinformował prezes ŁKA Janusz Malinowski na Twitterze. Znaczący wzrost liczby pasażerów zanotowały też Koleje Małopolskie, WKD, Koleje Dolnośląskie i Koleje Śląskie.

Kolejny miesiąc wzrostów w przewozach towarowych

Przewoźnicy w lutym przewieźli blisko 19,4 mln ton – ponad 15% więcej niż w lutym 2017 r. Praca przewozowa wyniosła ponad 4,5 mld ton-km, a praca eksploatacyjna prawie 6,7 mln poc-km. Wyniki te są wyższe odpowiednio o 17,8% i 20,1% od lutego 2017 roku.

Wyniki za pierwsze dwa miesiące obecnego roku stanowią blisko 75% I kwartału ubiegłego roku. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosty wyniosły odpowiednio blisko 18,8%, 23,3 oraz 23,5% wg masy, pracy przewozowej i pracy eksploatacyjnej – podał UTK.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony