Partnerzy serwisu:

Letnia korekta rozkładu jazdy. Na wiele pociągów Intercity jeszcze nie kupisz biletu

Michał Szymajda 01.06.2020 92

Letnia korekta rozkładu jazdy. Na wiele pociągów Intercity jeszcze nie kupisz biletu
Na wiele pociągów, które zostaną uruchomione po 14 czerwca, PKP Intercity nie umożliwia kupna biletów. Do tego terminu pozostały zaledwie dwa tygodnie. Z tego powodu pasażerowie będą zmuszeni kupować droższe bilety, ponieważ w większości przypadków ich cena zależna jest od terminu zakupu.
PKP Intercity wciąż nie umożliwia zakupu biletów na bardzo wiele uruchamianych przez siebie pociągów, które pojadą od tzw. letniej korekty rozkładu jazdy. Wielką niewiadomą jest wciąż reaktywacja pociągów międzynarodowych oraz to, czy wagony krajowe uda się zestawiać z wagonów czeskich i słowackich, które pozostają za granicami Polski. PKP Intercity planowało pożyczyć na letni sezon aż 137 wagonów z Czech i Słowacji.

Problem z zakupem biletów występuje w bardzo wielu przypadkach. Część pociągów zawieszonych w marcu w związku z pandemią nie pojawiło się ponownie w rozkładzie jazdy i nie ma ich na razie także w rozkładzie jazdy po 14 czerwca. Przykładów takich pociągów jest wiele, problem jaskrawo widać na przykładzie trasy Warszawa – Katowice, gdzie dla dat po 14 czerwca widnieje tylko 5 bezpośrednich połączeń PKP Intercity, podczas gdy jeszcze na początku marca było ich aż 16 (w tym kilka międzynarodowych). Z kolei na sporą część pociągów z Warszawy do Trójmiasta system e-IC nie wskazuje cen biletów, a więc nie można ich też kupić.  Nieobecność w rozkładzie jazdy pociągów na dwa tygodnie przed ich uruchomieniem skutkuje także tym, że biletów nie kupimy z wyprzedzeniem. A więc będą one droższe.

Kiedy PKP Intercity zamierza zakończyć prace związane z wprowadzaniem pociągów do rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać za dwa tygodnie? Tego nie wiemy. Nie wiemy też, czy spółka wróci do rozkładu jazdy sprzed trzech miesięcy, ani też w jakim zakresie wdroży, przeważnie obszerniejszy, sezonowy rozkład jazdy.

– Stopniowo odblokowujemy sprzedaż biletów na połączenia z datami odjazdu od 12.06. Część pociągów została już odblokowana. Informacje o tym są sukcesywnie przekazywane i aktualizowane w kasach oraz w elektronicznym systemie sprzedaży e-IC. Na bieżąco publikujemy na naszej stronie internetowej listę udostępnionych do sprzedaży połączeń – poinformowało biuro prasowe PKP Intercity. Jak wynika z naszych informacji, odblokowano sprzedaż na około 130 pociągów uruchamianych po 12 czerwca (korekta letnia będzie miała miejsc 14 czerwca). Ile ich będzie docelowo? Na razie nie wiemy. W marcu 2020 PKP Intercity zapowiadało uruchamianie około 400 pociągów dziennie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca