Partnerzy serwisu:

Leo Express w południowych Czechach chce zastąpić pociągi autobusami

Michał Szymajda, Rynek Kolejowy/VZ24.cz 05.12.2014 0

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
 
 
Komentarze:
2014-12-05 09:42:53 Autor: wski
---.142.255.199
i co, gdzie są wszyscy Czecho- i Leo-file?
a jak jest po czesku "taki mamy klimat?"
2014-12-05 09:47:49 Autor: JP
---.dynamic.chello.pl
@wski - to jest pomysł, który polskie władze realizują od lat, tylko nie w tak jawny sposób. Wspomaga się rozwój transportu drogowego kosztem szynowego.

Leo gra na nosie organizatorom transportu i wie co robi: samorząd musi teraz wybrać, co jest dla niego efektywniejsze i tańsze. Żadnych dogmatów w biznesie - słuszne. Sprytne podejście i trudne do skrytykowania.
2014-12-05 09:58:59 Autor: ziut
---.116.23.66
Leosia, bogumina. Co za pajac to pisze. Dno. Dno. Dno
2014-12-05 10:03:13 Autor: Krakus_E30
---.133.192.36
@wski:

Promiňte, máme takové klima!
2014-12-05 10:20:51 Autor: Pn11
---.static.ip.netia.com.pl
Mam nadzieję, że to nie przejdzie! Strakonice-Volary to bardzo specyficzna linia, z pięknym i bardzo stromym podjazdem ze stacji Vimperk do najwyżej położonej stacji w Czechach (Kubova Hut). Jak tam byłem, to tłumy rowerzystów wyjeżdżały na górę, byłaby mega porażka, gdyby musieli ładować się do autobusu...
2014-12-05 10:25:52 Autor: wski
---.142.255.199
dzięki Krakus ( bo ja z północy)
wski
PS: 1. te linie faktycznie urokliwe (też zarośnięte...), "perony" to najczęściej wysypane żwirem międzytorza, ale wg mnie prawa fizyki i ekonomii obowiązują wszystkich.
2. z tymi komórkami od T-Mobile to przesadzili...
2014-12-05 10:25:58 Autor: adam1234
---.adsl.inetia.pl
@Pn11
napisane jest w artykule, że na tej linii mają być przewozy kolejowe
2014-12-05 11:04:05 Autor: mclusky
---.dip0.t-ipconnect.de
Číčenice - hehehe
2014-12-05 11:12:40 Autor: soad
---.dynamic.chello.pl
A z Katowic do Krakowa ludzie już dawno przesiedli się do autobusów. PKP górą!

Też mi nowina!

http://infokolej.pl/printview.php?t=15036&start=30
2014-12-05 11:26:47 Autor: vlak
---.dynamic.chello.pl
Pytanie podstawowe jest takie, jakie są warunki przetargu. Czy dotyczy on "Wykonywania przewozów", czy "Wykonywania przewozów kolejowych". Jeżeli (co bardzo prawdopodobne) tego drugiego, to oferta Leo zostanie po prostu odrzucona jako niezgodna z wymaganiami. I oby tak było.

Generalnie tego rodzaju lobbing drogowy nie jest w Czechach czymś nowym. Inaczej: jego siła jest wprost proporcjonalna do znaczenia kolei lokalnej, wciąż jednego z najwyższych w Europie.

Kilka lat temu mieliśmy bardzo głośne wystąpienie lobbystów transportu drogowego, którzy opierając się wyłącznie na dobranych pod odpowiednim kątem liczbach przekonywali, że "drogie" pociągi trzeba zastąpić "tanimi" autobusami na wielu czeskich liniach, próbowali nawet szantażować samorządowców sugestią, że nie podjęcie decyzji korzystnej dla ich grupy lobbingowej byłoby działaniem na szkodę podatników. Całe szczęście nic z tego nie wyszło.

Krótko później pojawił się minister Wit Barta, który chciał racjonalizować bardzo podobnie i przeprowadzić rzeź podobną do dr Beechinga w Wielkiej Brytanii. O ministrze wszyscy dawno zapomnieli, a na większości linii pociągi jak jeździły, tak jeżdżą.

Oby i tym razem było tak samo, ale pewności mieć nie można: władze samorządowe bardzo lubią oszczędzać na szynach (jakoś na świętych drogach mniej). Np. w kraju pilzneńskim w nowym rozkładzie oferta się pogarsza, choć z drugiej strony w innej części Czech wraca linia Chornice - Dzbel. Trzeba obserwować sprawę, na szczęście wszystkie takie pomysły budzą zawsze w Czechach bardzo silny społeczny sprzeciw.
2014-12-05 11:34:39 Autor: Czemerajduś
---.205.107.88.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Bo jak to mówił parczewski klasyk, puciongi są nieekonomiczne :)
2014-12-05 11:48:57 Autor: Pn11
---.static.ip.netia.com.pl
@adam1234:
Racja, zrozumiałem to na opak. Ale to zaś odcina czeską perełkę - Cesky Krumlov - od połączeń kolejowych, też porażka. Rowerów tam jeszcze więcej było, jechał skład wagonowy z całym zawalonym wagonem przystosowanym do przewozu rowerów...
2014-12-05 12:08:30 Autor: Tomek Janiszewski
---.static.ip.netia.com.pl
O mały figiel tego samego celu nie dopięła AVARRIA w KujPomie. Najpier przechwycili obsługę połączeń kolejowych, a potem zamówili raport stanowiący jakoby celowe było zastąpienie pociągów busami.
2014-12-05 12:16:11 Autor: pnr
---.static.tvk.wroc.pl
Jak KD na Lwówku ;)
2014-12-05 12:49:10 Autor: Krakus_E30
---.133.192.36
@soad:

Ja też potwierdzam wieście z infokolej, za IZ Kraków: do końca 2018 roku pociągi z Krakowa do Katowic mają jeździć przez Skawinę, Spytkowice, Oświęcim, Bierun i Tychy.
2014-12-05 13:50:52 Autor: soad
---.dynamic.chello.pl
W odpowiedzi na post Krakus_E30:
"@soad:

Ja też potwierdzam wieście z infokolej, za IZ Kraków: do końca 2018 roku pociągi z Krakowa do Katowic mają jeździć przez Skawinę, Spytkowice, Oświęcim, Bierun i Tychy."
jeżeli ktoś uważ, że 96 jest mniejsze lub równe 77 to gratuluję
dla 2000000 milionów ludzi czas 1.35 to za długo.
będą dalej jeździć busami
2014-12-05 16:06:05 Autor: Dziobię - więc jestem
---.centertel.pl
No proszę z Katowic do Krakowa przez Tychy - Bieruń - Oświęcim - Spytkowice - Skawinę. Fajnie, na czas 1h35min robi wrażenie, choć po śląskiej stronie tory jeszcze liche. Nie wiem czy tam na pewno są dwie pary i czy pod drutem... No, ale od Oświęcimia przez Spytkowice i Skawiną mamy piękną linię po lekkiej reiwitalce, niezłą prędkość, a i wszystkie przejazdy, dworce i perony, głównie za pieniądze i determinacją wójtów zrobione jak trzea!

Może i jest to jakieś wyjście? Kto to wie.
W każdym razie miły prezent na Mikołajki.
2014-12-05 17:00:17 Autor: Hehe
---.opera-mini.net
Niedlugo na lotnisku wysypiemy sie z rekawa z biletem lotniczym w zebach a tam EN57 w barwach Ryanair :D
2014-12-06 01:48:34 Autor: erto
---.play-internet.pl
"Podmiot, który wygra w przetargu, dostanie do obsługi linie aż na 15 lat" - 'aż'?; to bardzo zły komentarz, bowiem podany okres ma zagwarantować opłacalność inwestowania w nowy tabor, infrastrukturę; rezultat b. krótkiego okresu obsługi w woj. kuj.-pom. jest widoczny m.in. w marnym taborze 'arriva'.
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony