Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie zapowiada wznowienie ruchu do Sierpca

Kasper Fiszer 08.09.2021 4,9k

Kujawsko-pomorskie zapowiada wznowienie ruchu do Sierpca
Stacja kolejowa Sierpcfot. Grzegorz W. Tężycki, lic. CC BY-SA 4.0
Zarówno województwo kujawsko-pomorskie, jak i mazowieckie deklarują zamiar wznowienia finansowania połączeń z Sierpca do Torunia. Choć trudno na razie mówić o szczegółach oferty, wiele wskazuje na to, że po prawie dwóch latach na zachodni odcinek linii nr 27 wróci regularny ruch pociągów. Przerwa związana była z pandemią koronawirusa.
Województwo mazowieckie poinformowało w sierpniu, że jest zainteresowane ponownym finansowaniem połączeń kolejowych na linii nr 27 pomiędzy Sierpcem a Toruniem. Kursy na tej trasie były realizowane do marca 2020 r. Obsługę tego odcinka wstrzymało województwo kujawsko-pomorskie, argumentując to spadkiem popytu w okresie pandemii. Mimo że sytuacja związana z konstrukcją przyszłorocznej oferty na Kujawach jest trudna, a samorząd wciąż nie ogłosił długo zapowiadanego przetargu na przewozy, szansa na przywrócenie pociągów po bez mała dwuletniej przerwie wydaje się duża.

Województwo zapewnia, że ma środki na reaktywację


– Będziemy chcieli wzorem minionych lat zawrzeć stosowne porozumienie z województwem mazowieckim, którego efektem będzie powierzenie nam zadania na wykonywanie przewozów na linii kolejowej nr 27 na odcinku z Sierpca do granicy województw – powiedział nam Artur Czapiewski, wicedyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zaznaczył, że stosowne uchwały w tej sprawie będą musieli przyjąć radni obu regionów. Zapewnił jednocześnie, że środki na realizację połączeń zostały zagwarantowane zarówno w budżecie, jak i w wieloletniej prognozie finansowej województwa kujawsko-pomorskiego.

– Warunkiem niezbędnym do realizacji przewozów będzie jednak wyłonienie operatorów kolejowych – stwierdził nasz rozmówca. Przypomnijmy, że obecnie przewozy zlecone przez UMWKP realizują Polregio i Arriva RP. Stanowisko ws. zamówienia zajął zaś wczoraj SKPL.

Wciąż czekamy na ogłoszenie postępowania


Województwo mazowieckie poinformowało nas, że sąsiedni region złożył wnioski do zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych, o przydzielenie możliwości realizacji czterech par połączeń z Sierpca do Torunia. Planowanego kształtu oferty nie potwierdził jednak przedstawiciel UMWKP. Powiedział jedynie, że niebawem dojdzie do ogłoszenia przetargu, którego warunki będą opisywać założony zakres obsługi.

Nie wiemy wciąż także, czy i w jakim wymiarze obsługiwany będzie styk województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. W styczniu tego roku doszło już do zawieszenia kursów, które kilka miesięcy później zostały co prawda wznowione, ale jedynie w dni robocze. W weekendy pomiędzy Kutnem a Włocławkiem można pojechać jedynie pociągiem dalekobieżnym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony