Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie: Pociągi PKP IC od marca z zatrzymaniami w Warlubiu

Jakub Madrjas 13.01.2021 4,5k

arrow
arrow
Kujawsko-pomorskie: Pociągi PKP IC od marca z zatrzymaniami w Warlubiu
Fot. KOLEJ77, SM42.pl
Kujawsko-pomorskie: Pociągi PKP IC od marca z zatrzymaniami w Warlubiu
Kujawsko-pomorskie: Pociągi PKP IC od marca z zatrzymaniami w Warlubiu
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział dziś w gminie Warlubie wprowadzenie zatrzymań pociągów PKP Intercity. Ma to pomóc mieszkańcom po ograniczeniu oferty połączeń regionalnych.
Jak informuje Ministerstwo infrastruktury, minister Andrzej Adamczyk wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez p.o. Wójt Gminy Warlubie Annę Ośko na temat "wykluczenia komunikacyjnego, które dotknęło gminę po decyzji Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego" (chodzi o znaczne ograniczenie liczby regionalnych połączeń kolejowych). Przypomnijmy że na odcinku linii nr 131 Laskowice Pomorskie - Smętowo liczbę par pociągów zmniejszono z siedmiu do pięciu; po zmianach pierwszy poranny pociąg z Warlubia do Bydgoszczy zapewnia dojazd dopiero na godzinę 10tą, a w poprzednim rozkładzie jazdy możliwy był dojazd na 6tą.

- Już miesiąc temu apelowaliśmy do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, aby zmienił swoją złą i szkodliwą decyzję. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - powiedział minister Adamczyk. Dodał, że “walka z wykluczeniem komunikacyjnym powinna być wspólnym staraniem włodarzy: oraz że “rezygnacja z połączeń regionalnych stoi w sprzeczności z promowanym przez Unię Europejską tzw. Zielonym Ładem, który zakłada wzmacnianie kolei jako transportu bezpiecznego i ekologicznego”.

Zatrzymania od połowy marca

Andrzej Adamczyk zadeklarował, że spółka PKP Intercity “wobec bierności samorządu województwa" wesprze mieszkańców gminy Warlubie. - Pociągi dalekobieżne będą zatrzymywać się na stacji Warlubie. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które będzie stosowane do czasu przywrócenia połączeń kolejowych przez Marszałka Województwa. Chcemy, aby wykluczenie komunikacyjne gminy było jak najmniejsze - powiedział szef resortu infrastruktury. Zapowiedział także, że dworzec na stacji Warlubie zostanie zmodernizowany.

Jak poinformował “Rynek Kolejowy” dr Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu, zatrzymania pociągów zostaną wprowadzone 14 marca. - Będzie tak się działo do momentu, w którym samorząd województwa przywróci zlikwidowane połączenia - poinformował rzecznik. To najbliższy możliwy termin, związany z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy.

Warto odnotować, że organizator spotkania Anna Ośko (PiS) jest kandydatką na wójta gminy w wyborach, które mają się odbyć 24 stycznia (pełni obowiązki wójta z mianowania wojewody po tym, jak na urzędującego został nałożony zakaz sprawowania funkcji przez sąd).

Sytuacja w regionie wciąż dynamiczna

Do wizyty ministra Adamczyka odniósł się marszałek województwa Piotr Całbecki. - Szkoda, że jeśli Andrzej Adamczyk minister infrastruktury był tak blisko i odwiedza nasz region nie poinformował mnie o tym. Chętnie wyjaśniłbym na czym polega problem - powiedział “Rynkowi Kolejowemu”. - Z zadowoleniem przyjąłem informacje, że w czasie spotkania pan minister zadeklarował wsparcie i chętnie się jego propozycjami zapoznam, tym bardziej że nasze cele są dokładnie takie same - zapewnił marszałek.

Czekamy na stanowisko urzędu marszałkowskiego w sprawie przywrócenia połączeń na obsługiwanych przez Arrivę liniach Bydgoszcz – Chełmża i Laskowice – Czersk oraz w sprawie podwyżki cen biletów w województwie. Mamy je otrzymać jeszcze dziś.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony