Partnerzy serwisu:

Kujawsko-pomorskie: Pociąg do Łodzi to nie rola marszałka

Kasper Fiszer 24.07.2017 2,3k

Kujawsko-pomorskie: Pociąg do Łodzi to nie rola marszałka
Pociąg relacji Kutno – Toruńfot. Kasper Fiszer
Województwo kujawsko-pomorskie nie uruchomi nowego pociągu Toruń – Łódź. Samorząd argumentuje, że jego rola koncentruje się na utrzymywaniu połączeń wewnątrz regionu. W rozkładzie jazdy może jednak pojawić się dodatkowa para połączeń Włocławek – Kutno – Włocławek.
W połowie lipca wróciliśmy do poruszanego już wielokrotnie tematu niewielkiej liczby pociągów regionalnych uruchamianych na trasie pomiędzy Łodzią a Toruniem. Obecnie stolice sąsiednich województw łączy tylko jedna para kursów kategorii Regio. Stanowi to problem dla części mieszkańców mniejszych miejscowości, w tym np. Włocławka. Radni tego miasta kilka razy apelowali do marszałków łódzkiego i kujawsko-pomorskiego o rozbudowę oferty.

Połączeń na pewno nie ubędzie

Województwo łódzkie potwierdziło niedawno, że trwają negocjacje dotyczące możliwości organizacji szóstej pary na odcinku Kutno – Toruń Główny. Przewozy Regionalne uruchamiają tam obecnie pięć kursów w każdą stronę, w tym jeden bezpośredni pociąg z i do Łodzi. Wszystko wskazuje jednak na to, że nawet jeśli dodatkowe połączenie zostanie wprowadzone do rozkładu jazdy, będzie realizowane w krótszej niż pierwotnie zakładano relacji.

– Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego złożył samorządowi województwa łódzkiego propozycję wzbogacenia siatki połączeń o dodatkową parę pociągów Włocławek – Kutno – wskazuje bowiem Przemysław Mazur, naczelnik Wydziału Transportu w Departamencie Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zmiana mogłaby wejść w życie w grudniu tego roku. – W relacji Kutno – Toruń planuje się utrzymanie oferty przewozowej w postaci pięciu par pociągów – dodaje nasz rozmówca.

Rozmów na temat dodatkowego pociągu do Łodzi nie było

Podobnie jak Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, samorząd regionalny z Torunia zdementował natomiast pojawiające się w lokalnej prasie informacje o możliwości uruchomienia drugiej pary bezpośrednich kursów do Łodzi. – Nie prowadziliśmy rozmów na temat wprowadzenia kolejnego połączenia Toruń – Łódź bądź też wydłużenia trasy któregoś pociągu w tym kierunku – usłyszeliśmy od Przemysława Mazura. – Jeżeli zaś samorząd województwa łódzkiego podejmie decyzję o skróceniu połączenia Toruń – Łódź w granicach województwa łódzkiego, to nie wpłynie to na zmniejszenie liczby pociągów na trasie Kutno – Włocławek – Toruń – dodał.

UMWKP stoi bowiem na stanowisku, że organizacja połączeń pomiędzy Toruniem a Łodzią nie jest co do zasady kompetencją samorządów regionalnych. – Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym rolą marszałków województw jest organizacja połączeń wojewódzkich, tj. zasadniczo niewykraczających poza granice jednego województwa – przekonuje Przemysław Mazur. – Ponadto na wspomnianym odcinku kursuje duża liczba pociągów [PKP] Intercity, które w istotny sposób wzmacniają ofertę przewozową dla mieszkańców regionu – dodał. Narodowy przewoźnik uruchamia w sezonie 14 par połączeń Kutno – Toruń, ale tylko cztery bezpośrednio z Łodzi.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony