Partnerzy serwisu:

Będą konsultacje w sprawie większej liczby połączeń do Włocławka

Martyn Janduła 17.02.2017 197

Będą konsultacje w sprawie większej liczby połączeń do Włocławka
Stacja Włocławekfot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Niewystarczająca liczba połączeń linii kolejowych z Włocławka oraz niedostosowanie godzin odjazdów do potrzeb pasażerów. To główne zarzuty mieszkańców. W sprawę zaangażowali się także posłowie. Jeden z nich – poseł Łukasz Zbonikowski, zaprosił nawet do siebie na spotkanie marszałków dwóch województw.
Liczne skargi pasażerów Włocławka dotyczyły niewystarczającej liczby kursów oraz źle ułożonych godzin odjazdów, które są mało komfortowe dla dojeżdżających do szkoły lub pracy. W związku z tą sytuacją w sprawę zaangażował się m.in. poseł Łukasz Zbonikowski, który postanowił zaprosić marszałków województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego na spotkanie. Jak przekazał, jego intencją jest omówienie kwestii niedopasowania rozkładu jazdy pociągów do potrzeb podróżnych i ich nienależyta ilość.

Potrzebni marszałkowie

– Wiąże się to z sytuacją, gdzie wiele z nich musi rezygnować z usług przewozów kolejowych i szukać innych rozwiązań – w to miejsce wchodzą konkurencyjni dla transportu kolejowego przewoźnicy autokarowi. Nierzadko zdarza się też, że brak połączeń kolejowych uniemożliwia podjęcie przez te osoby pracy – pisze Zbonikowski w liście do marszałków województw. – Apeluję, byśmy podjęli działania i by hasło "samorządy bliżej ludzi" nie było gołosłowne – dodaje na koniec. Więcej o niedopasowaniu oferty kolei pisaliśmy tutaj.

Międzywojewódzkie pasażerskie połączenie kolejowe na trasie Toruń – Kutno – Łódź przebiega przez obszar dwóch województw – kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Zgodnie z postanowieniami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, organizatorem pociągów na tej trasie jest ministerstwo. Z kolei organizacja połączeń stykowych wymaga już za to uzgodnień pomiędzy dwoma organizatorami transportu – województwem kujawsko-pomorskim i województwem łódzkim. Dlatego zaproszenie zostało wysłane do Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i Witolda Stępnia, marszałka województwa łódzkiego.

Połączenia stykowe

– Przewozy Regionalne (PolRegio) realizują połączenia zlecone przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Jesteśmy otwarci na modyfikację siatki połączeń, jednakże kluczowa jest opinia organizatora połączeń – przekazuje Michał Stilger z biura prasowego regionalnego przewoźnika.

Na razie uzyskaliśmy odpowiedź od Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego. Informuje ono, że zawarło w 2015 roku stosowne porozumienie z województwem łódzkim w sprawie dotowania połączeń kolejowych na trasie Toruń – Kutno – Łódź.

– Urząd Marszałkowski w Toruniu organizuje i finansuje połączenia pasażerskie na odcinkach linii kolejowych położonych w granicach województwa kujawsko-pomorskiego. Analogiczna sytuacja dotyczy połączeń w województwie łódzkim – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Otwarci na rozmowy

Jak podaje, w ramach porozumienia na odcinku stycznym Włocławek – Kutno, kursuje pięć par połączeń kolejowych, w tym jedna para kursująca w bezpośredniej relacji Toruń – Łódź. – Województwo kujawsko-pomorskie jest organizatorem i finansuje cztery pary połączeń Toruń – Kutno, natomiast województwo łódzkie jedną parę w relacji Łódź Kaliska – Toruń – wymienia Krzemińska. Na utrzymanie połączeń kolejowych marszałek woj. kujawsko-pomorskiego na odcinku Toruń – Aleksandrów Kujawski – Włocławek – Kaliska Kujawskie – Kutno przeznacza rocznie milion złotych.

– Jesteśmy otwarci na rozmowy i propozycje nowych rozwiązań dla mieszkańców. Na pewno przeprowadzimy konsultacje w sprawie dostosowania rozkładu jazdy do oczekiwań podróżnych – deklaruje Beata Krzemińska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony