Partnerzy serwisu:

Kujawska wąskotorówka w Płowcach rozebrana. Będzie ścieżka rowerowa

Kasper Fiszer 08.08.2021 4,4k

Kujawska wąskotorówka w Płowcach rozebrana. Będzie ścieżka rowerowa
Pociąg na sieci dawnych Kujawskich KD MBxd1 (Transfered by Sandmann4u - Praca własna, lic. CC BY-SA 4.0
Trwa budowa ścieżki rowerowej w śladzie dawnego torowiska Kujawskich Kolei Dojazdowych. Na likwidację szlaku wąskotorówki zdecydowała się gmina Radziejów. Tłumaczy, że powstająca infrastruktura ma zwiększyć potencjał turystyczny miejscowości Płowce.
Niedawno informoiwaliśmy na naszych łamach o sytuacji dawnych Kujawskich Kolei Dojazdowych na terenie gminy Krośniewice. Nieużywane od około dekady torowisko nie zostało tam rozebrane. Takie działania zostały jednak podjęte na obszarze innej z gmin obsługiwanych dawniej przez wąskotorówkę. Na terenie Płowców leżących w gminie Radziejów zaczęła się bowiem budowa ścieżki pieszo-rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie nieużywanego torowiska.

Ma być bezpieczniej i atrakcyjniej

Samorząd lokalny argumentuje, że droga ta pozwoliłaby zwiększyć bazę turystyczną miejscowości znanej w związkuu z dziedzictwem bitwy pod Płowcami. Ścieżka ma też podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, którzy mogliby przemieszczać się po wsi niezależnie od drogi krajowej nr 62. – Otrzymaliśmy od PKP SA prawo wieczystego użytkowania gruntu – podkreśla Monika Stróżyk z sekretariatu Urzędu Gminy Radziejów. Odpowiednia umowa zastrzegała, że samorząd może wykorzystać przejęte działki na cele transportowe, ale niekoniecznie związane z koleją.

Gmina miała też uzyskać od PKP SA prawo do wjazdu na działki sprzętem przeznaczonym do prowadzenia rozbiórki toru, które było ograniczone czasowo do końca grudnia 2014 r. – Byliśmy zatem w pełni umocowani do przeprowadzenia inwestycji infrastrukturalnej o charakterze związanym z transportem, a do takich z pewnością należy ścieżka pieszo-rowerowa – stwierdza nasza rozmówczyni. Podkreśla też, że inicjatywa rozbiórki torowiska należała do PKP SA, a nie do gminy.

Niebawem ścieżka będzie oddana do użytku


– Na dzień dzisiejszy wykonano roboty rozbiórkowe, sanitarne i ziemne (m.in. budowa krawężników, obrzeży, oporników, korytek ściekowych, rowów odwodnieniowych), powstała też część nawierzchni i miejsc postojowych. Do wykonania pozostała reszta nawierzchni ścieżki wzdłuż drogi krajowej – relacjonuje przedstawicielka gminy. Droga ma mieć długość nieco ponad 1,6 km, a według samorządu jej budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Ten został jednak zmieniony, a termin oddania ciągu do eksploatacji został opóźniony. Miało to związek z robotami na przecięciu z DK nr 62. Ma tam powstać przejście dla pieszych wraz z oświetleniem, a nawierzchnia ścieżki zostanie położona dopiero po jego otwarciu. Gmina argumentuje to względami bezpieczeństwa.

Obecnie oddanie ścieżki planowane jest na 30 września tego roku. – Tory zostały zlikwidowane na odcinku ok. 500 m – powiedziała Monika Stróżyk. Tym zsamym ostatecznie zamknięta i częściowo rozebrana została linia Dobre Kujawskie – Jerzmanowo. Ruch pasażerski ustał tam w latach 90. zeszłego stulecia, towarowy przetrwał do ok. roku 2000.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony