Partnerzy serwisu:

Kto zapłaci za dodatkowe składki emerytalne kolejarzy?

Puls Biznesu 02.05.2018 48

Kto zapłaci za dodatkowe składki emerytalne kolejarzy?
fot. Antoni Dymarski, sm42.pl
Rząd planuje wprowadzić pracownicze programy kapitałowe (PPK). Według projektu, pracownicy mają odprowadzać dodatkowe składki emerytalne, godząc się na obniżenie wynagrodzenia netto, a pracodawcy do nich dopłacać. Puls Biznesu zastanawia się, skąd pieniądze na realizację postulatu wezmą spółki kolejowe.
Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", Ministerstwo Infrastruktury (MI), nadzorujące PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), zaproponowało zwiększenie dotacji z budżetu na dodatkowe emerytury dla blisko 40 tys. kolejarzy zatrudnionych w spółce. Potrzeby oszacowano prawie na 90 mln zł rocznie podkreślając, że PKP PLK nie mogą podnieść stawek za dostęp do torów, by dopłacić pracownikom do dodatkowych emerytur.

Po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów, autorem projektu wdrożenia PPK, resort infrastruktury wycofał jednak ten postulat i nie wiadomo, jak sfinansuje program w PKP PLK. Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, zwraca uwagę, że źródła finansowania dodatkowych składek pracowniczych muszą określić także inni zarządcy infrastruktury a także wszystkie podmioty kolejowe, które utrzymują się z opłat klientów oraz dotacji budżetowych lub samorządowych.

Przewoźnicy lokalni będą musieli zdecydować, czy podnieść ceny biletów, czy wnioskować o wyższą dotację z urzędów marszałkowskich. Bilety raczej nie podrożeją też w PKP Intercity, które spodziewają się niewielkiego zwiększenia dofinansowania z budżetu - pisze "Puls Biznesu".


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony