Partnerzy serwisu:

KŚ: Pociągi z Cieszyna do Goleszowa najwcześniej we wrześniu

Kasper Fiszer 03.05.2022 3,6k

KŚ: Pociągi z Cieszyna do Goleszowa najwcześniej we wrześniu
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Przed tegorocznym sezonem letnim nie zostanie otwarta trasa z Goleszowa do Cieszyna. Atrakcyjny turystycznie Śląsk Cieszyński uzyska nowe połączenia kolejowe najwcześniej we wrześniu, a oferta na planowanym do uruchomienia odcinku nie jest jeszcze znana. Operator bierze bowiem pod uwagę możliwość oddania do eksploatacji modernizowanego fragmentu linii nr 190 w ograniczonym zakresie.
W marcu tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że pod koniec czerwca powinno być możliwe uruchomienie połączeń z wykorzystaniem nieczynnej od lat, a remontowanej trasy wybiegającej z Cieszyna w kierunku Goleszowa i Skoczowa. Wiemy już jednak, że do wznowienia przewozów przed tegorocznymi wakacjami nie dojdzie. Regionalny operator przedstawił nam nowy termin zakładanej inauguracji przewozów.

Do Cieszyna pojedziemy dopiero po wakacjach

– Niestety zgodnie z informacją zapisaną w Regulaminie sieci PKP Polskich Linii Kolejowych, załącznik nr 1, linia nr 190 nie jest przewidziana do otwarcia – tłumaczy Jakub Wosik, p.o. rzecznik prasowy Kolei Śląskich, powołując się na zapisy z 12 kwietnia tego roku. Wspomniana przez niego linia łączyła pierwotnie Bielsko-Białą z Cieszynem i Czeskim Cieszynem. Obecnie jest czynna tylko na krótkim odcinku granicznym pomiędzy stacjami w polskiej i czeskiej części miasta, ale i tam nie jest prowadzony regularny ruch pasażerski.

Nasz rozmówca zapewnił, że jego spółka będzie gotowa do rozpoczęcia przewozów z Cieszyna w kierunku Skoczowa zaraz po otrzymaniu informacji o pełnym otwarciu odcinka. Według przewidywań naszego rozmówcy może stać się to we wrześniu tego roku. Nie wiemy natomiast, jaka oferta zostałaby wówczas zaproponowana pasażerom ze Śląska Cieszyńskiego. – Liczbę pociągów oraz konkretne deklaracje dotyczące relacji połączeń uzależniamy od stopnia uruchomienia trasy – zaznacza bowiem przedstawiciel KŚ.

Czy oferta będzie bogatsza niż przed zamknięciem ruchu?

Śląski operator bierze więc pod uwagę możliwość wystąpienia pewnych ograniczeń technicznych. Tymczasem oddanie do eksploatacji wspomnianego odcinka jest kluczowe dla sytuacji komunikacyjnej Cieszyna i jego najbliższych okolic. Miasto jest bowiem od około dwóch dekad obsługiwane koleją w raczej niewielkim stopniu – aktualnie pociągi odjeżdżają tylko w kierunku Zebrzydowic.

W okresie pandemii zmniejszyła się zaś liczba połączeń autobusowych realizowanych na trasie do Katowic. Otwarcie szlaku do Skoczowa i Goleszowa ma szanse poprawić jakość transportu kolejowego przede wszystkim właśnie w relacji do stolicy województwa. Przypomnijmy, że przed zamknięciem ruchu w 2009 r. pasażerowie mieli do dyspozycji tylko jedną parę kursów. Przyspieszony pociąg „Cieszynka” obsługiwał wówczas trasę z Katowic do Czeskiego Cieszyna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony