Partnerzy serwisu:

KŚ: Nie będzie codziennych pociągów do Knurowa

Kasper Fiszer 14.02.2023 5k

KŚ: Nie będzie codziennych pociągów do Knurowa
fot. Nemo5576, lic. CC BY-SA 3.0
Bardzo skromna oferta Kolei Śląskich dla mieszkańców Knurowa nie ulegnie rozszerzeniu. Samorządowy przewoźnik nie ma planów uruchomienia codziennych połączeń komunikujących tę miejscowość z największymi miastami regionu, argumentując, że aktualnie nie ma takich potrzeb. Spółka nie wyklucza przy tym rozwoju swojej siatki tras w przyszłości.
W zeszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o wstępnym planie budowy nowego przystanku Knurów-Szpital. Jego budowa miałaby być sfinansowana ze środków budżetu państwa w ramach rządowego programu przystankowego na lata 2021 – 2025. Warunkiem przystąpienia do inwestycji miało być natomiast zadeklarowanie przez samorząd województwa uruchomienia przynajmniej czterech par kursów dziennie zatrzymujących się w nowej lokalizacji. Wiemy już jednak, że do takiego rozszerzenia oferty przygotowanej dla mieszkańców Knurowa w najbliższym czasie nie dojdzie.

Pociąg odjeżdża tylko w weekendy

Knurów wrócił na mapę pasażerskiej sieci kolejowej kilka lat temu, jednak pociągi zatrzymują się na tamtejszej stacji kolejowej jedynie dwa dni w tygodniu. Regionalny operator Koleje Śląskie oferuje bowiem wyłącznie jedną parę weekendowych kursów przyspieszonych relacji Gliwice – Wisła-Głębce. Żaden inny przewoźnik nie utrzymuje ruchu na tym odcinku linii nr 149 Zabrze-Makoszowy – Leszczyny. Mieszkańcy Knurowa mogą więc w sobotnie i niedzielne poranki wybrać się w Beskidy, a wieczorem dojechać do Gliwic. W pozostałe dni tygodnia muszą natomiast polegać na autobusach lub własnym samochodzie.

– Zgodnie z naszą misją chcemy uruchamiać jak najwięcej połączeń w pełni dopasowanych do potrzeb zbiorowości podróżnych oraz uzasadnionych warunkami ekomomicznymi i formalnymi – mówi Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, pytany o plan rozszerzenia oferty dla mieszkańców Knurowa w kontekście założeń budowy nowego przystanku. Dodaje jednak, że obecnie spółka nie ma konkretnych planów uruchamiania dodatkowych kursów realizowanych trasą przez Knurów. Liczba pociągów, które potencjalnie mogłyby zatrzymywać się przy knurowskim szpitalu, wynosi zatem aktualnie cztery, ale nie w skali dnia, a tygodnia.

Rozwój oferty możliwy, ale dopiero w przyszłości

– Oczywiście w przypadku otrzymania sygnałów od pasażerów wskazujących na zainteresowanie korzystaniem z tego przystanku, ocenimy możliwość wprowadzenia tam regularnego postoju – zapewnił nasz rozmówca. Perspektywy uruchomienia dodatkowych kursów są więc póki co bardzo mgliste. Linia nr 149 będzie zatem nadal pełnić jedynie marginalną rolę w śląskim systemie transportowym.

Przystanek przy szpitalu ułatwiłby dojazd nie tylko do tego obiektu, ale i do centrum miasta. Stacja Knurów znajduje się bowiem na jego peryferiach. Dawniej w pobliżu rozważanej lokalizacji działał przystanek Knurów-Kopalnia, ale jego perony zostały fizycznie rozebrane ok. 2006 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony