Partnerzy serwisu:

KŚ mają nową bazę na lata

Jakub Madrjas 15.12.2016 376

arrow
arrow
KŚ mają nową bazę na lata
Fot. Koleje Śląskie
KŚ mają nową bazę na lata
KŚ mają nową bazę na lata
KŚ mają nową bazę na lata
KŚ mają nową bazę na lata
KŚ mają nową bazę na lata
KŚ mają nową bazę na lata
Koleje Śląskie przeniosły się niedawno do nowej bazy utrzymaniowej w centrum Katowic. – Pozyskanie bazy w Katowicach będzie miało znaczący wpływ na działalność Kolei Śląskich – mówi „Rynkowi Kolejowemu” rzecznik spółki Michał Wawrzaszek.
Na przełomie listopada i grudnia pociągi Kolei Śląskich po raz pierwszy skorzystały z zaplecza byłej bazy śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach. O planowych przenosinach bazy taborowej, a następnie administracyjnej PR informowaliśmy w marcu. Od tego czasu trwał remont pomieszczeń. Przeprowadzkę udało się wykonać już na dwa tygodnie przed startem nowego rozkładu jazdy.

Cała spółka w jednym miejscu

– Baza w Katowicach jest zdecydowanie lepiej zlokalizowana od tej w Łazach – mówi rzecznik KŚ Michał Wawrzaszek, który zwraca uwagę, że przenoszą się tam nie tylko pracownicy z Łaz, ale również część administracyjna spółki zlokalizowana obecnie w Katowicach przy ul. Wita Stwosza i Kościuszki. W nowej siedzibie znajdzie się również miejsce dla nowo utworzonego Ośrodka Szkolenia Maszynistów.

Łącznie na terenie przy ulicy Raciborskiej znajduje się 15 budynków, ale większość z nich to niewielkie zabudowania gospodarcze, które będą użytkowane jako składy i magazyny czy kompresorownia. Największym budynkiem jest oczywiście hala napraw, ma ona prawie 3000 m2 oraz przylegające do niej dwa budynki biurowe z częścią warsztatową. Jak podkreślają w spółce, sama bocznica jest pojemniejsza od dotąd użytkowanej i pozwala na dosyć wygodne manewry.

– Pozyskanie bazy w Katowicach będzie miało znaczący wpływ na działalność Kolei Śląskich. Jest ona zlokalizowana przy stacji Katowice, praktycznie cały nasz zespół będzie pracował w jednej lokalizacji (oczywiście poza drużynami i pracownikami zamiejscowych punktów utrzymania taboru) – mówi Wawrzaszek. – Zwiększy się też bezpieczeństwo naszych jednostek, które w większej grupie będą „nocować” pod ochroną w Katowicach – dodaje. W przyszłości przewoźnik chce tu uruchomić również myjnię.

– Warto podkreślić, że współużytkujemy bocznicę w Katowicach wspólnie z Przewozami Regionalnymi, które odstawiają tu nadal swoje składy kończące bieg w Katowicach. Więc współpraca przewoźników odbywa się również na tej płaszczyźnie – podsumowuje rzecznik KŚ.

Co dalej z bazą w Łazach?

Jak podkreśla spółka, nowa lokalizacja zapewni spółce stabilizację na długie lata. – Umowa została podpisana na okres 15 lat z opcją kolejnych 15 lat dzierżawy i z prawem wykupu nieruchomości – mówi Wawrzaszek. Dzierżawcą jest spółka Przewozy Regionalne, która w ten sposób zapewniła sobie stały dochód i wykorzystuje swoje nieruchomości.

Poprzednie zaplecze w Łazach było dzierżawione przez Koleje Śląskie od PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach. Co się z nim stanie? – PKP SA prowadzi działania mające na celu znalezienie podmiotu, który zagospodaruje obiekt – zapewnia „RK” Aleksandra Grzelak z PKP SA. Spółka wysłała już oferty do potencjalnych najemców, w tym również z branży kolejowej. Przyszłość poprzedniego zaplecza KŚ zależy od znalezienia kontrahenta.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony