Partnerzy serwisu:

Krzysztof Mamiński: Holding PKP nie będzie zagrożeniem dla IV pakietu kolejowego

Michał Szymajda 13.04.2018 5k

Krzysztof Mamiński: Holding PKP nie będzie zagrożeniem dla IV pakietu kolejowego
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Na początku kwietnia rząd wydał zgodę na utworzenie Holdingu PKP. W efekcie powstania holdingu PKP SA przejmie kontrolę nad PKP PLK. Pojawiły się obawy o pozycję PKP PLK wobec konieczności wprowadzenia IV pakietu kolejowego.
Obawy odnośnie wprowadzenia struktury holdingowej na kolei miał ostatnio w sejmie np. Stanisław Żmijan, poseł PO i wieloletni uczestnik prac Komisji Infrastruktury.

– Przypominam panu ministrowi (Adamczykowi – dop. red.), że wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2013 roku, gdy podważono wysokość stawek dostępu na sieci PKP PLK, podkreślał, że zarządca infrastruktury powinien być niezależny – powiedział Żmijan w odniesieniu do planu stworzenia „wielkiego PKP” i niemal równoległemu wprowadzeniu IV pakietu kolejowego.

"Nie stoimy na przeszkodzie IV pakietowi"

Zapytaliśmy o ten problem prezesa PKP SA podczas konferencji prasowej poświęconej 700 milionowemu kredytowi wziętemu od polskich banków.

– W roku 2013 toczył się proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Komisja Europejska sądziła się z Niemcami, Francją, Czechami i Austria. Ostatecznie Trybunał orzekł, że struktura holdingowa nie stoi w sprzeczności z prawem. Nie jest więc przeszkodą we wprowadzeniu IV pakietu kolejowego. To dopuszczalna struktura organizacyjna dla przedsiębiorstw kolejowych, z tym, że nie możemy wpływać na rozkład jazdy i ustalanie stawek. To oczywiście zawsze gwarantujemy, już dziś to tak działa. Natomiast we wszystkich innych obszarach można współdziałać w ramach holdingu – powiedział prezes Mamiński.

Przygotowania do stworzenia holdingu trwają 

Jak powiedział, PKP SA jest na etapie przygotowywania dokumentów, które zazwyczaj nazywa się konstytucją grupy lub holdingu.

– W naszej spółce nazywa się to Kartą Grupy PKP. Ten dokument jest już w zaawansowanym procesie uzgadniania, później zostanie rozesłany do zainteresowanych spółek, stworzymy wzory umów między spółkami. Przygotowujemy więc obecnie pełną dokumentację planowanej struktury – powiedział Mamiński. Dodał, że decyzja o przystępowanie do holdingu będzie w gestii decyzji organów korporacyjnych spółek, więc ten proces musi trwać,

Konieczne jest opracowanie wszystkich projektów dokumentów, umów dwustronnych, a także wielostronnych. Spółki różnią się od siebie, w holdingu ma się znaleźć także inna niż wszystkie spółka giełdowa jaką jest PKP Cargo. Dokumentacja musi więc być bardzo precyzyjnie tworzona.

– Za 2 lub 3 miesiące zamierzamy zorganizować spotkanie, na którym zarząd dokona przeglądu tego jak jesteśmy przygotowani dokumentacyjnie i będziemy realizować kolejne działania w harmonogramie – dodał prezes PKP SA.

PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony