Partnerzy serwisu:

Kryzys na rynku surowców odbija się na wyniku PKP Cargo

Łukasz Kuś 16.05.2016 254

Kryzys na rynku surowców odbija się na wyniku PKP Cargo
Przy wyższych przychodach (1,03 mld zł, wzrost o 15 proc. rdr) i nakładach inwestycyjnych (185 mln zł, wzrost o 73 proc. rdr) PKP Cargo zanotowała stratę netto 66 mln zł w I kwartale 2016 r. Spółka tłumaczy to m.in. zjawiskiem sezonowości przewozów, ciepłą zimą i spadkiem cen przewozu węgla.
W pierwszym kwartale 2016 roku praca przewozowa Grupy PKP Cargo wyniosła 6,54 mld tkm, o 2 proc. więcej niż przed rokiem. W porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku, największe wzrosty zanotowano w przewozach paliw płynnych (+110 proc.), intermodalnych (+17 proc.), drewna i płodów rolnych (+10 proc.) oraz węgla kamiennego (+6 proc.). Jedynym segmentem z ujemną dynamiką pracy przewozowej były kruszywa i materiały budowlane.

Spadają ceny przewozu węgla

Przewieziony w pierwszym kwartale przez Grupę PKP Cargo wolumen masy osiągnął 25,44 mln ton, o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Na wyniki pierwszego kwartału wpłynęły m.in.: spadający wolumen przewozów w Polsce, a przez to wzrastająca konkurencja między przewoźnikami, zjawisko konkurowania wyłącznie ceną, a nie jakością obsługi. Dużym wyzwaniem dla kolejowych przewoźników kolejowych pozostaje trudna sytuacja na rynku materiałów budowlanych i kruszyw, spowodowana opóźnieniami w realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Potrzebę wzmocnienia aktywności biznesowej Grupy PKP Cargo w całym 2016 roku dyktuje także wygranie w ubiegłym roku tylko jednej z dwóch części przetargu na obsługę przewozów węgla kamiennego dla jednej z wiodących polskich grup energetycznych. Spółka liczy, że druga połowa roku, kiedy ruszą inwestycje infrastrukturalne przyniesie poprawę wyników.

– Grupa PKP Cargo jest organizacją o ogromnym potencjale, zdolną do sprawnego obsługiwania polskiego przemysłu oraz ambitnego rozwoju w kraju i za granicą. Jesteśmy stabilnym pracodawcą i pozostajemy atrakcyjną spółką dla inwestorów. Utrzymując podstawowe cele postawione w strategii rozwoju Grupy na lata 2016-2020 elastycznie reagujemy na potrzeby rynku. Dokonujemy korekt w filozofii i sposobie zarządzania oraz w polityce handlowej. Pozwolą one Grupie PKP Cargo powrócić na tor szybkiego wzrostu – mówi Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP Cargo.

Otwarcie na rynki zagraniczne

Po pierwszym kwartale 2016 roku są już widoczne rezultaty realizacji strategii rozwoju PKP Cargo za granicą. W tym czasie polski przewoźnik zwiększył wolumen masy przewiezionej poza krajem o 12 proc., a wykonana za granicą praca przewozowa wzrosła o ponad 85 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku. To efekt m.in. większych przewozów węgla kamiennego i kruszyw oraz bardzo perspektywicznego segmentu intermodalnego.

W tym samym okresie przewozy zwiększyło także AWT – należący do Grupy PKP Cargo drugi pod względem wielkości przewoźnik w Czechach. W pierwszym kwartale przewozy tego operatora wrosły o blisko 20 proc. w ujęciu masy i 13 proc. w ujęciu pracy przewozowej.

Zakup AWT źle przyjęty przez rynek


Pytany przez dziennikarzy o sytuację spółki AWT po wniosku o upadłość jej największego klienta – czeskiego koncernu górniczego OKD, prezes Libiszewski powiedział, że na razie trudno przewidzieć jakie będą konsekwencje.

– Wniosek o upadłość nie oznacza jeszcze jego finalizacji. Prowadzimy rozmowy z rządem Czech, z samorządami i zarządem OKD. Obecnie wprowadziliśmy przedpłaty za usługi przewozowe na rzecz tego klienta – przypomniał Libiszewski. 

Wierzytelności AWT wobec OKD wynoszą obecnie 17,6 mln zł. Prezes PKP Cargo odniósł się także do słów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który skrytykował poprzedni zarząd za decyzję o przejęciu AWT przez polskiego przewoźnika.

– Jeśli spojrzymy na historię notować PKP Cargo i na moment akwizycji AWT to widać że po zakupieniu czeskiej spółki kurs PKP Cargo spadł, tak więc rynek źle zareagował na tę transakcję – zauważył Libiszewski.

Wyhamowane akwizycje

W najbliższych miesiącach PKP Cargo będzie pracować nad finalizacją akwizycji kolejowych aktywów Grupy PKN Orlen – spółki KolTrans i zorganizowanej części przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia. Przejęcie tych przewoźników dla PKP Cargo oznacza dalsze wzmacnianie pozycji w segmencie paliw płynnych. Obecnie spółka oczekuje na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Więcej informacji o przejęciu spółek Orlenu na Rynku Kolejowym TUTAJ. Największy w Polsce operator kolejowy przygotowuje się także do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na przewozy w momencie spiętrzenia realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Spółka spodziewa się wzrostu popytu na kruszywa w IV kwartale.

Spółka pracuje nad wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań ułatwiających zarządzanie taborem i posiadaną infrastrukturą, w tym siecią terminali. W przyszłości oznacza to efektywniejsze funkcjonowanie Grupy oraz podniesienie jakości świadczonych usług poprzez m.in. udostępnienie klientom narzędzi pozwalających na monitorowanie w czasie rzeczywistym realizacji kontraktów.

– Mamy bardzo ambitne plany w zakresie poprawy efektywności operacyjnej Grupy PKP Cargo. Pomogą nam w tym zaawansowane narzędzia IT. Chcemy usprawnić zarządzanie naszym biznesem i jednocześnie dać klientom pełną wiedzę o ich przesyłkach, z dostępem on-line przez całą dobę – mówi Jarosław Klasa, członek zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych, który wyjaśnił na konferencji prasowej, że projekt ten będzie realizowany we współpracy z PKP Informatyka.

Nie będzie zwolnień

Prezes spółki, Maciej Libiszewski dodał na konferencji, że PKP Cargo nie przewiduje redukcji zatrudnienia. – Spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania na nasze usługi w IV kwartale. Mamy wygranych kilka dużych przetargów, dlatego przeprowadzanie zwolnień wśród załogi byłoby teraz irracjonalne – powiedział i zapewnił że zarząd dobrze współpracuje ze związkami.

– Znamy przedstawicieli związków zawodowych od lat. Są to nasi koledzy w relacjach zawodowych. Wiemy, że są to ludzie racjonalni i wierzymy w tę racjonalność podczas negocjacji programu poprawy efektywności spółki – skomentował Libiszewski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki finansowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony