Partnerzy serwisu:

Krupa: Kolej w Małopolsce ma się coraz lepiej

inf. prasowa 07.05.2017 230

Krupa: Kolej w Małopolsce ma się coraz lepiej
Fot. UMWM
Małopolanie coraz chętniej podróżują koleją – taki wniosek można wysnuć z raportu opublikowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. - Nie bez znaczenia dla wzrostu liczby pasażerów było wejście na rynek Kolei Małopolskich – podkreśla marszałek Jacek Krupa.
Chodzi o raport „Koleje pasażerskie w województwach – dynamika zmian”, który prezentowaliśmy tutaj. Tylko w ubiegłym roku z tej formy transportu skorzystało w Małopolsce 15,5 mln osób. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski województwa, powody do zadowolenia mogą mieć też Koleje Małopolskie. Z usług samorządowego przewoźnika tylko w 2016 roku skorzystało 4,8 mln pasażerów.

Zdaniem UMWM, mieszkańcy województwa zauważyli, jaką przewagę nad transportem drogowym ma kolej. Jest nie tylko wygodniejsza, ale w wielu przypadkach także szybsza. Dlatego coraz więcej osób przesiada się z samochodów do pociągów. W województwie małopolskim ta tendencja utrzymuje się od 2014 roku. Tylko w ubiegłym roku aż 80% wszystkich pasażerów stanowiły osoby podróżujące na trasach regionalnych i aglomeracyjnych.

– Nie bez znaczenia dla wzrostu liczby pasażerów było wejście na rynek Kolei Małopolskich. Mieszkańcy naszego regionu przekonali się, że mogą podróżować nowoczesnymi i komfortowymi pociągami, które są wyposażone we wszelkie udogodnienia, także dla osób niepełnosprawnych. Dlatego coraz większe zaufanie, jakim darzą nas pasażerowie, jest dla nas powodem do dumy. Przecież pierwszy kwartał tego roku nasz samorządowy przewoźnik zamknął wynikiem 1,35 mln przewiezionych osób – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Jak podkreślają urzędnicy marszałka, według raportu UTK, Koleje Małopolskie (KMŁ) przyczyniły się do wzrostu liczby pasażerów regionalnych i aglomeracyjnych. Funkcjonujące od grudnia 2014 roku KMŁ już po roku działalności mogły pochwalić się 22-proc. udziałem w liczbie przewiezionych pasażerów. Wyniki za 2016 rok są jeszcze lepsze. KMŁ na trzech obsługiwanych liniach: Wieliczka – Kraków Główny – Kraków Lotnisko, Kraków Główny – Sędziszów oraz Kraków Główny - Tarnów i Krynica przewiozły 4,8 mln osób, co dało już 39% wszystkich pasażerów podróżujących z przewoźnikami regionalnymi i aglomeracyjnymi.

Dzięki tym wynikom Małopolska znalazła się też na drugim miejscu wśród pięciu województw, które mogą pochwalić się wzrostem tzw. wskaźnika wykorzystania, który określa liczbę podróży przeciętnego mieszkańca. Między rokiem 2012 a 2016 ten wskaźnik dla naszego województwa wzrósł o 18,8%. Lepszy wynik zanotowało tylko województwo dolnośląskie - podsumowuje UMWM.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony